O kÜçÜk kıZ çocuğuyla konuştun mu hiç?

Elele - - YAZAR -

Siz kendinizle tanışık mısınız? Yani kendinizi hatırlıyor musunuz? Çocukluğunuzu, çocukken nasıl olduğunuzu? Ya da bir durup o günleri, o günlerdeki kendinizi düşünüyor musunuz? Bir beş dakika ayırın kendinize. Lütfen. Geçin aynanın karşısına, bakın kendinize. Ha kendinizi göresiniz mi yok? Oldu. Sorun değil. Oturduğunuz yerden kendinize bakmadan, şu soruları sorun ve lütfen sorulara cevap verirken kendinize hani sanki minnacık yeni doğmuş bir bebekmişsiniz gibi davranın.

O bebek, sizden duydukları ile ya gülecek ya ağlayacak sanki.

Yüzündeki ifadeden etkilenir ya çocuklar, bebekler veya ses tonundan, öylesine dikkat edin.

Kendinizi aynen öyle görün. Çocuk kendinizi düşünün, hatırlayın. Sorular gelsin şimdi. Cevaplar için kendinize zaman verin azıcık. Durun düşünün, öyle cevap verin. Acele etmeyin. Bu size ayrılmış özel bir zaman. Ta kalpten verin cevaplarınızı! Harbiden... Ben soruların altlarına uyduruk örnekler verdim. İsterim ki, o örnekler sizin vereceğiniz cevaplara kılavuz olsun ve sakın etki altında bırakmasın sizi. Cevaplar size ait, sizin cevaplarınız olsun... O çocuk kalbinizden gelen cevaplar olsun.

Karşınızda kendi bebekliğiniz, çocukluğunuz dursa ona nasıl davranırdınız? Döver miydiniz onu? Söver miydiniz ona? Kucaklayıp sever miydiniz yoksa? En çok neye ihtiyacı var peki bu çocuğun? Şefkat mi? Sevgi mi? Onaylanmak mı? Sevilmek ve beğenilmek mi? Sıralaması ne ihtiyaçlarının sizce? En çok ihtiyacı olan, en birincil ihtiyacından başlayarak tek tek sıralayın.... Peki bu çocuğun hayatta en çok önemsediği değerler ne mesela? Dürüstlük mü? Aşkı mı? Özgürlük mü? Adalet duygusu mu? Sıralaması önemli değil, saçma filan diye de düşünmeden sayın gitsin. Kimse görmüyor, duymuyor nasıl olsa. Çocukluğunuzla baş başasınız şu anda... Nedir acaba değerleri bu çocuğun? Her neyse o değerler, bir düşünün lütfen... 2-3 dakika. Peki bu sıraladığı değerler hakkında başkalarına karşı nasıl, kendine nasıl? Yani mesela adaletse en önemsediği değer, başkalarına karşı ne kadar adil? Diyelim 1’den 10’a kadar 8 verdik... Peki ya kendine karşı? Aynı derecede adil mi? Yoksa 3-6 mi?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.