İNGİLTERE MODA ELçİMİZ!

Elele - - ESKİZ -

O da pek çOkları gibi işe bebeklerine elbise dikerek sOyunmuş.

Ancak Zeynep Kartal 10 yaşında yerel bir dikiş kursuna giderek işi profesyonelliğe çok daha erken yaşta dökmüş. Önce arkadaşları ve ailesi için elbiseler tasarlayan tasarımcı, Türkiye’de yaşadığı süre boyunca çok uzun zaman tekstil ve moda sektöründe çalışmış. Tedarikten satışa, zincirin tüm halkalarını deneyimlemiş. Eşinin işi nedeniyle İngiltere’ye yerleştikten sonra oranın modasını daha yakından tanımak için Manchester College Fashion Design bölümünü bitirmiş. Mezuniyetinin ardından iki yıl bir tasarım ofisinde çalışmış. Hep hayalini kurduğu kendi markası için de bu iki yılın sonunda harekete geçmiş. Markasını kurduktan bir ay sonra Manchester Vogue Moda Organizasyonu’na katılmış. Tasarımlarının burada büyük ilgi görmesinin ve basında yer almasının ardından da ‘Corronation Street’, ‘Hollyoaks’ ve ‘Made in Chelsea’ dizilerinin starlarını tasarımlarıyla giydirmeye başlamış. Manchester yardım dernekleriyle de iş birliği gerçekleştiren tasarımcının markası bugün, İngiltere’de ünlülerin tercih ettiği popüler bir adres. Kimler mi tercih ediyor onu; Alex Gerard, Coleen Rooney, Tess Daly, Cherly Cole, Amanda Holden, Michelle Keagen, Nikki Sanderson, Kym Marsh, Shona McGarty… Hikayenin devamını Zeynep Kartal’ın ağzından dinledik.

Sadece bakmak yetmez!

Biz modacılar sadece görsellerden etkilenmeyiz. Yani en azından ben sadece görsel donelerden beslenmiyorum. Hayatımı yaşıyorum. Biraz işlerden uzaklaşıp, iç dünyama yolculuk yapıyorum; bir yazar gibi. Aslında her koleksiyon kendimden bir şey taşıyor. Hem çalışırken hem de bu süreçte bol bol kendimi besliyorum. Hayatı gözlemliyorum. Sanata vakit ayırıyorum. Bazen koleksiyonun temasını oluşturacak şey bu süreçte karşınıza çıkıyor, bazen siz onu geçmişten bir yerden bulup çıkarıyorsunuz.

TAsArımA DEğil, HikAyEyE HAyAT vEriyor

Bizler tasarımlarımıza değil, hikayelere hayat veririz. Tasarımlarımızda yaşayan şey beslendiğimiz hikayeler. Bu nedenle ya iyi bir okuyucu olmalısınız ya da iyi bir gözlemci. Tasarladığımız herhangi bir ürün onu gerçekten taşıyan birisiyle buluştuğunda hayat bulur. Bu nedenle gerçekten yaşayan bir şey tasarlamak istiyorsanız, beslendiğiniz hikayeler kadar, onu taşıyacak kişi de çok önemli. ‘Anadolu Selçuklu’ planın ilk adımı! Çok uzun zamandır Türkiye’ye özel bir koleksiyonla, Türkiye’de bir defile yapmak istiyordum. Şimdilerde büyük bir heyecanla bu defileye hazırlanıyorum. Anadolu Selçuklu kültürünü yansıtan bu ilk koleksiyonumun hemen ardından ekibimle birlikte Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlayacak yeni projelerin startını vereceğiz. Bu medeniyetin anlatılmamış hikayesini hem Türkiye’de hem de Londra’da günümüz dünyasına uygulayarak yaşatmak ve gelecek nesillere de aktarmak istiyorum.

Tasarımcı Zeynep Kartal’ın moda tutkusu 10 yaşında Türkiye’de başlıyor. Ancak onun ve markasının bir stara dönüşmesi İngiltere’de gerçekleşiyor. Bugün İngiltere’nin ünlü televizyon yıldızlarını giydiren Kartal, yeni koleksiyonu ‘Anadolu Medeniyetleri’ ile geçmişe övgüler yağdırıyor.

kolEksiyon BEni zorlADı!

Bu koleksiyonu hazırlarken çok zorlandım. Çünkü geçmişi bugünle harmanlamak için ciddi bir çaba sarf etmem gerekiyordu. Örneğin koleksiyonumda kaftan modelleri var. Kaftan dendiğinde akla ağır

Sinem Gürleyük

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.