BU KEZ OLACAK!

Elele - - BESLENME -

bu 3-5 günlük bir süreç değil, aslında bir yaşam tarzı… Düğüne kadar, tatile kadar, yaza kadar, kışa kadar zayıflamak deyince iş göreve dönüşüyor.

KENDİNİ İYİ TANI

Uzm Dyt. Yonca Sevim, kilolu olunsun olunmasın herkesin önce kendini tanıması gerektiğini söylüyor. Sağlıklı bir bedenin tek göstergesi kilo olmadığı için yazının bu kısmı herkese hitap ediyor. Modern hayatın içinde mutlaka hatalı davrandığımız, ucunu kaçırdığımız konular var. Ya uykudan çalıyoruz, ya yollarda fazla vakit geçirdiğimiz için egzersize vakit ayıramıyoruz ya da yanlışları doğru biliyoruz. Bunun üzerine bir de zorlanacağımız başka bir program eklenince vay halimize… Ruhumuzu küstürüp mutsuz oluyoruz.

İşte yine o günlerdeyiz. Yaz yaklaşıyor ve bir diyet muhabbetidir gidiyor. Dışarı yansıtmasak da içimizden bağırıyoruz: ‘Yine mi diyet!’ Siz de bu gerginliklerin içindeyseniz önce kendinizi tanımakla işe başlamalısınız. Önünüze bir sayfa açın ve başlayın yazmaya: Saat kaçta uyanıyorsunuz? Gece nasıl uyuyorsunuz? Rüya görüyor musunuz? (Rüya zihninizi rahatlattığı için önemli) Hangi saatlerde yemek yiyorsunuz? Hangi öğünleri atlıyor, hangilerini atlamıyorsunuz? Öğünlerinizde hangi gıdaları, neden tercih ediyorsunuz? Fiziksel aktivite düzeyiniz nasıl? Günde kaç adım atıyorsunuz, kaç saat oturuyorsunuz? Bir uzmana başvurduğunuzda size bu şekilde ayna tutmasını önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.