SENARUNA

Elele - - YAŞAM -

Henüz 30’lu yaşlarında hobisini işe çevirip kendini şanslı olarak nitelendiren biri Sena Runa. Sanat ya da tasarım alanında eğitim almamış aslında; işletme lisansı yapmış. Buna rağmen her zaman sanata ve orijinal fikirlere ilgisi olmuş. Kıvırma sanatıyla yaptığı, uluslararası platformda sattığı tabloları dünyanın farklı şehirlerinden evleri süslüyor. Kimi zaman çizimle de kombinlediği tasarımlar için “Aldığım siparişlerin sayısı gittikçe daha da artıyor ve yaptıklarımın hepsi birbirinden çok farklı. Bu da kişiye kendini özel hissettiriyor” diyor.

Bu işe nasıl başladınız?

‘Paper Quilling’ (kağıt kıvırma sanatı) adı verilen bu sanata 2.5 yıl önce hobi olarak başladım. O sıralarda ilham almak için internette dolaşıyordum ve farklı şeyler deniyordum. Bir gün bu sanatla yapılmış bir tablo gördüm ve çok beğendim. Aynısını yapmaya çalıştım fakat çok kötü oldu. İlerleyen zamanlarda yaptığım araştırmalar ve çalışmalarla hem kendi tarzımı buldum hem de yavaş yavaş bana özgü tasarımlar oluşturmaya başladım. Daha sonra yaptıklarımı uluslararası alışveriş sitesi ETSY üzerinden satmaya karar verdim. Şimdiye kadar birçok farklı ülkeden sipariş aldım. Geçtiğimiz ocak ayında da yedi yıllık kurumsal hayatı bırakıp sadece bu işe yöneldim.

yaptığınız tasarımları evin dekorasyonuna uyarlıyor musunuz?

Evet, standart bir tasarım yok aslında. Tasarımlarımı gelen talepler doğrultusunda hem renk hem boyut hem de içerik olarak kişiselleştirebiliyorum. Mesela uçan balonun içine bir harf yapıyorum ya da tablodaki her şeyi kişinin istediği renkler doğrultusunda seçiyorum. Bazen de tamamen kişinin hayal gücüne göre farklı bir tasarım yaratıyorum.

kurumsal hayatı bırakıp bu işe başladıktan sonra en çok neye ‘iyi ki’ diyorsunuz?

Hayatımı kendim planlayabildiğim için, ‘iyi ki kurumsal hayata veda etmişim’ diyorum. Bir de aldığım olumlu yorumlar ve başkalarının hayatlarına biraz da olsa renk katabiliyor olmak beni mutlu ediyor.

yapmayı planladığınız ilk şey…

Birkaç proje var aklımda; zaman buldukça yeni tasarımlar ortaya çıkarmak ve bu tasarımları farklı şekilde sunabilmeyi planlıyorum. Belki kendi atölyemi kurabilirim.

yaptığınız tasarımlarda önceliğiniz ne?

Bence tasarım, emek verilen ve orijinal olan her şeydir. Ben ürünlerimde renklerin birbiriyle uyumunu ortaya çıkarmaya, güzelliğin detaylarda olduğunu göstermeye çalışıyorum. Bazen 10 rengi bir arada kullanırken bazen tek rengin tonlarıyla çalışıyorum. Bu, tamamen sipariş veren kişinin karakterine ve zevkine göre şekilleniyor. Yani o kişiye özgün oluyor ve yaptığım her ürün mutlaka bir detayla birbirinden farklılık gösteriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.