MEKAN ANADOLU YAKASININ HAYLAZ ÇOCUĞU

Elele - - KÜLTÜR & SANAT -

MUSE’DEN SEVGİLERLE

ÇELLONUN ROCK USTALARI

Gülru İncu

Tunalı Hilmi Caddesi’nin en keyifli duraklarından biri. Öğle ya da akşam yemekleri için bir yer arıyorsanız ihtiyacınıza

cevap veriyor. Yemekleri ev yemeği kalitesinde. Üstelik arka bahçesi de günün yorgunluğundan kaçmak için ideal.

Tel: (0312) 426 55 11 77 yıllık tarihiyle ve Rum mutfağının doyumsuz lezzetleriyle Tarabya’nın uğrak noktaları arasında yer alan Hristo, taze balıkları, leziz mezeleri, samimi atmosferi, Rum müzikleri ve Tarabya sahilinin büyüleyici manzarasıyla günün her saati çok keyifli. Tarabya’daki Rum lokantalarının çoğu artık yok. Hristo ise kurucusu Hristo’nun 1995’te hayatını kaybetmesine rağmen onun anısını yaşatmaya devam ediyor. Tel: (0212) 262 05 35

Alaçatı’nın yeni fine-dining restoranı olarak kapılarını açan Fava Meze-Balık, yaz akşamlarının vazgeçilmezi olacak. 165 yıllık iki ayrı Rum evinin ortasına kurulan Fava, Ege mutfağının en özel lezzetlerini sunuyor.

Tel: (0232) 716 86 88

Bugüne kadar hakkında yazılmamış, söylenmemiş şey kalmayan büyük usta Leonard Cohen, asla tükenmeyen şiirsel enerjisi ve müzikal mirasıyla yeniden bizlerle… O gerçekten nev-i şahsına münhasır bir müzisyen ve ‘O ne eylerse güzel eyler’ söylemini sonuna kadar hak eder ender şahsiyetlerden. Bazen romantik bazen karamsar temalarıyla büyük bir şarkı yazarı, müzisyen, şair ve yazar… Şimdi en iyi stüdyo ve konser kayıtları ‘Can’t Forget; A Souvenir of the Grand Tour’ albümünde bir araya geldi. Eski günleri yad etmek isteyenlere gelsin öncelikle.

Muse’un merakla beklenen yeni albümü ‘Drones’ müzik marketleri sonunda şereflendirdi. Albümün yapımcısı ise The Cars, Bryan Adams, Maroon 5 ve AC/DC albümlerinde de imzası olan Robert John Lange. Albümün kapağı da en az kendisi kadar konuşuldu ki, müzik tarihinde bir dönem çok özel bir yeri olan albüm kapakları konusu böylece bir kez daha yaratıcılığı gündeme getirdi. Kapak illüstrasyonu Kaliforniyalı sanatçı Matt Mahurin’e ait.

Finlandiyalı grup Apocalyptica ‘Shadowmaker’ ile aramıza döndü. Kurulduğu 1993 yılından bugüne rock ve metal müziği kendine has tarzıyla yorumlayan grup, yeni albümlerinde bu zamana kadar yazdıkları en güçlü enstrümantal bestelerini Franky Perez’in üstün vokal performansıyla harmanlıyor ve size mükemmel bir senfoni sunuyor. Çelloda Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen ve Perttu Kivilaakso ile davulda Mikko Siren’in bulunduğu grup, sınırları zorlamaya devam ediyor.

Galata’nın en özel duraklarından Kiva Han, ramazan için özel bir mönü hazırladı.

Başlangıçlar gerçekten tatmaya değer. Mönüdeki bademli fava eşliğinde zeytinyağlı enginar ve vişne taneli sakızlı muhallebi gibi özel lezzetlere doyamayacaksınız.

Tel: (0212) 292 00 37

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.