Nefs-i idare

BU GüZEL YAZ AYıNDA FINANSAL DETOKS ILE FERAHLAYALıM. İLK OLARAK PARANıN, EşYANıN, BIR AMAç DEğIL, BIZI HAYALLERIMIZE GöTüREN BIR ARAç OLDUğUNU HATıRLAYALıM. ÇöZüMüN ‘MALDA MüLKTE’ DEğIL, IçIMIZDE OLDUğUNU UNUTMAYALıM.

Elele - - YAZAR -

‘Bir Ben var Benden içeri’ demiş Yunus emrem

Her birimiz içimizde bir hazineyle doğuyoruz. Yaşamımız ise bu hazineyi keşfetmek ve yeşertmek yerine, tazı tavşanı kovalarcasına maddiyatı kovalamak ile geçiyor.

Kimimiz için güvence, kimimiz için kendimizi ifade etmek anlamına geliyor para. Kimimiz için bir tutku, kimimiz için el kiri.

Sonra ‘para’nın ve ‘şeyler’in bizi mutlu etmesini bekliyoruz. Etmiyor. Şeylere sahip olmaya çalışıyoruz. Yetmiyor. Bir de bakıyoruz, bir süre sonra biz şeylere değil onlar bize sahip oluyor.

Sürekli başkalarından onay almak üzerine kurulu bir düzene kurban oluyoruz. ‘Komşular arabamız hakkında ne düşünüyor? Arkadaşım yeni ayakkabımı görmüş müdür? O restorana gitmezsek ayıp olur!’ diyor duruyoruz.

Elimizdeki para yetmiyor diye hayıflanıyor, neden başkaları daha fazla kazanıyor diye sinirleniyor, ya paramız biterse diye korkuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.