MEKAN dALGALARA MÜZİK EŞLİK EDİYOR

Elele - - KÜLTÜR & SANAT -

KOMşU SULARDAN EZGİLER

BAROK SAATİ

Gülru İncu

Bu yıl 22’nci kez düzenlenen Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin albümü, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) ve EMI iş birliğiyle kısa süre önce yayınlandı. Joan Baez, Jools Holland, Aloe Blacc, Melody Gardot, Imelda May ve Tigran Hamasyan gibi folk, blues ve cazın farklı seslerini ağırlayan festivalin albümünde özenli bir çalışmayla seçilen 15 şarkı var. Peki hangi şarkılar öne çıkıyor? Elbette Joan Baez’dan bir klasik; ‘Diamonds&Rust’, Melody Gardot’dan ‘Same to You’, Theo Croker’dan ‘Wanting Your Love’ ve Ediz Hafızoğlu’ndan ‘Mila’.

Zengin şarap kavı ve sezona özel seçenekleriyle misafirlerine Etiler’de leziz bir deneyim sunan Trattoria La Scarpetta, ‘arka bahçesi’yle yazı İstanbul’da geçirenler için hoş bir alternatif.

Trattoria La Scarpetta, nefis mönüsünün yanı sıra bin şaraplık kavıyla da dikkat çekiyor.

Tel: (0212) 263 53 53

Biraz klasik müzik ziyafetine ne dersiniz? Barok müzik tutkunlarını mutlu edecek bir albüm var karşınızda. Tomaso Albinoni’nin eserleri Marcello Di Lisa’nın şefliğiyle ‘Opera Arias and Concertos-The Baroque Project, Vol’ albümünde günümüze uyarlandı. Hayatı boyunca 80 opera besteleyen sanatçının eserlerinin çoğu 1945 Dresden bombardımanında yok olmuş. Marcello Di Lisa ise, kendini 17 ve 18’inci yüzyıl Roma müzikal mirasının yeniden ilgi kazanmasına adamış.

Birbirinden güzel melodiler üzerine hip-hop, rumba ve samba renklerini ekleyen ve Akdeniz müziklerini nostaljik soslarla süsleyen Imam Baildi’nin yeni albümü ‘III’, son günlerin hit albümü olmaya aday. Orestis ve Lysandros Falireas kardeşler tarafından 2005 yılında kurulan Imam Baildi; buzuki, elektro-swing, hip-hop, mambo, Yunan ezgileri ve Balkan müziğini bu albümlerinde de oldukça dinamik bir altyapıyla bir araya getiriyor.

Tunalı Hilmi Caddesi Billur Sokak’taki Botanica, dekorasyonu, yazlık bahçesi ve sıcacık iç mekanıyla Ankara’nın en özel kafelerinden. Özellikle şarap mönüsü ve ‘Avcı usulü tavuk’ çok beğeniliyor.

Tel: (0312) 466 60 89

Günün her saatine uyan ender mekanlardan biri. Doğanın içinde sanatla harmanlanmış bir huzur köşesi. Yeşille iç içe olabileceğiniz Kirpi’nin limonata çeşitleri, armutlu-ananaslı steak’i ve balkabaklı cheesecake’i müthiş.

Tel: (0216) 339 09 05

İşte hamburger tutkunlarını memnun edecek bir adres. Kaliteli yemek, iyi servis ve uygun fiyatlar… Yolunuz Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne düşerse uğramadan

geçmeyin. Tel: (0232) 420 19 20

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.