EndEr AkAlın

Elele - - YAŞAM -

Yıl 2011. Bırakma süreci. O sırada hayatına mucize gibi biri giriyor; yıllar önce alkolü bırakan ve insanlara yardım etmeyi kendine misyon edinen Ender Akalın. “Adsız Alkolikler grubundaydık ve birlikte olmaya başladıktan yedi ay sonra da evlendik.” Kurtulma evresinin ise oldukça zor günler olduğunu belirtmeden edemiyor: “İlk defa kendimle kendimin mücadelesini yaşadım. Bu mücadele sıklığı azalsa da hala devam diyor, çünkü hiçbirimizin geriye dönmeme gibi bir garantisi yok. Ama şimdi kendimi özgür ve rahat hissediyorum.”

Şu anda ise kendi yaşadıklarını yaşayanlara eşiyle birlikte destek veriyor. Madde bağımlılarının yaşadığı süreçleri çok iyi anladığından ve sorumluluk aldığından bahsediyor. “İçten içe bağımlılara destek olma hayalim vardı ama bu gerçekleşmeyecek bir düşünce gibi geliyordu. Çünkü ikna kabiliyetimin ve iyi konuşma yeteneğimin olmadığını düşünürdüm. Eşimin anlamlı bir uğraş istediğini biliyordum, yıllardır bağımlılara yardım ediyordu zaten. Bir yerimiz olsun ve süreç içerisinde kesintisiz bir şekilde onlarla iç içe yaşayarak onlara daha faydalı olabileceğimizi düşündük ve bir şekilde şansın da sayesinde şu andaki yerimiz kısmet oldu” diyor. Bağımlılara bir de mesajı var; “Senin bırakanlardan hiçbir farkın yok. Herkes bırakabilir, istek ve emekle.”

İlkokul birinci sınıfta sigarayla, 12 yaşında ise alkolle tanışmış. Ve bir sene sonra da kumara başlamış. Hayır, bir kitap ya da film karakterinden bahsetmiyoruz. Ayık Yaşam Derneği kurucusu Ender Akalın, hayatında hep hissettiği o ‘boşluk’ hissini, bu gibi kötü alışkanlıklarla doldurmaya çalışmış. Oysa oldukça zeki ve başarılı bir çocukmuş. İlkokulu Safranbolu’da okumuş. Hiç ders çalışmasa da hep başarılıymış. “Çok zeki fakat çok yaramaz diye ayda bir kurşun dökerlerdi” diyor ve ekliyor: “İlkokul birinci sınıfta sigaraya başladım. Safranbolu bana sanki dar geliyordu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.