Buz gibi soğudum

Şu sıralar çok duyar olduk onları. Aseksüel değiller. Yani seks güdüleri var. Vaginismus da değiller. Cinsel ilişki sırasında ağrı, sızı yaşadıkları için de böyle değiller… Ama bu kadınlar seks yapmayı istemiyorlar işte! Peki neden?

Elele - - SEKS -

Hayırdır inşallaH! SağımıZ SolumuZ onlarla doldu.

Kimi evli ve eski tutkusunun kalmadığından bahsediyor, kimi hayran olduğu, ayılıp bayıldığı sevgilisiyle artık birlikte olmak istemediğini söylüyor. Kiminin de sevgilisi yok ama zaten ihtiyaç da duymuyor. Sırf cinsellik ihtiyacı için biriyle birlikte olmak da onlara saçma geliyor. Zaten ilgi duymuyor ki, niye gidip böyle bir maceraya atılsın. Neyse, sonuç olarak olay şu ki, bize bir şeyler oluyor! Tam da tabulardan arındığımız, ergenlikte yaşadığımız ‘cinsellik ayıp’ söylemlerini aştığımız, belki de cinsellikten en keyif aldığımız dönemde olacak iş miydi bu? Ne oldu da bazı kadınların sekse olan ilgisi kayboluverdi böyle peki? Bu şehir hayatı; duygularımızı, heyecanımızı, enerjimizi tüketirken bu alana da uğramadan geçemedi mi? Stres denilen şey keşke hayatımızın bir alanını da etkilemeseydi! Tabii tek sebep bu olamaz. Sıra nedenlere gelecek elbette... Ancak bir temele bakalım. Başa dönersek, kadınlar belli bir zamanda, süreli olarak ya da uzun zamanlı neden cinsel isteksizlik yaşamakta? Ne oluyor da bu yaşamsal güdü, ortadan kalkacak duruma geliyor?

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog/Çift ve Aile Terapisti İnci Anoğulları, “Bu problemin neden kaynaklandığını tek bir nedene bağlamak aslında doğru değil. Çünkü bu sorun hem zihinsel hem de fiziksel faktörlerin birleşimi sonucunda ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden de çözümü bir ilaç içmek kadar basit değil” diyor.

Uzun uzun konuşulduğunda ve araştırıldığında ise günümüzün sorunu olarak öne çıkan bu cinsel problemin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.