GEZİ ROTALARI

Elele - - SEYAHAT -

Keltçeden gelen ‘dubh (siyAH)’ vE ‘lınn (HAvuz)’ kElimElErinin BirlEşiminDEn oluşAn DuBlın, müziğin vE GuınnEss’in Bir yAşAm tArzı olDuğu, HAyAt Dolu Bir şEHir.

Eskiden Birleşik Krallık’ın bir parçası olan İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dublin’e, İstanbul’dan direkt 4-4.5 saatte uçabiliyorsunuz. Bavul hazırlarken aklınızda tutmanız gereken detay ise İrlanda’nın dört mevsim yağışlı bir havasının olduğu.

İrlanda, Schengen ülkeleri arasında yer almıyor. Dolayısıyla ülkeye giriş için İrlanda vizesi almak gerekiyor. Aynı zamanda, Birleşik Krallık ile birkaç sene önce yapılan bir anlaşmayla Türk vatandaşları, İngiltere turist vizesiyle önce İngiltere’ye giriş yapma koşuluyla İrlanda’ya, aynı vize ile giriş yapabiliyor.

Dublin’de tek bir havaalanı var. Şehre gitmek için en kolay taşıma aracı ise Aircoach isimli şehir ve havaalanı arasında sadece birkaç yerde duran özel otobüsler olacak. İnternetten ya da otobüse binerken bilet satın alabilirsiniz.

Şehrin merkezinden geçen Liffey nehri, şehri kuzey ve güney olarak ikiye ayırıyor. Şehrin güney kısmı çift sayılı posta kodlarıyla ifade edilirken, kuzey tarafı tek sayılarla belirtilmekte. Dublin’i en güzel şekilde tecrübe etmek için şehir merkezinde konaklamayı tercih edin ve mutlaka yürüyerek keşfedin. Otel ararken, aramanızı şehrin güney merkezi Dublin 2, 4 ya da kuzey merkezi Dublin 1’e göre yapın.

İrlanda, aile yaşantısı açısından da Avrupa’nın incisi olarak görülüyor. Güvenli ülke, mimarisi ve de ülkede yaşam çocuklar göze alınarak planlandığından ailece harika bir tatil geçirebilirsiniz. Örneğin, kaldırımlarda rahatlıkla bebek arabalarıyla yürüyebilir veya çoğu bara çocuklarınızla birlikte girebilir ve içki içebilirsiniz.

Size verebileceğim en iyi tavsiye ise, Dublin’de müze gezme planlarını bir yana bırakıp, bol bol yürümeniz ve çevrenize dikkatle bakmanız; çünkü burada hayat sokaklarda!

Temple Bar

Şehrin en meşhur caddesi O’Connell. Mutlaka görmeniz gereken yer ise şehrin ortasında yer alan Temple Bar. Temple Bar, düşündüğünüzün aksine barlar semtinin genel adı fakat Temple Bar’ın içinde Temple Bar adında da bir bar var. Önünde fotoğraf çektirmek, şehirde yapılması gerekenler listesinde üst sıralarda. İrlanda’da fazla Türk göremeseniz de barın kapısında duran Türk görevlinin çalışma saatlerine denk gelirseniz, eminim o da sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacak. Temple Bar semti Dublin’in en turistik yeri olmasına ve barlardan gece-gündüz müzik sesi gelmesine karşın, insana rahatsızlık değil hayat veriyor. İlk biranızı burada yudumlayabilirsiniz. İçki servisi genelde öğlen 12’den sonra başlıyor.

• İRLANDA’DA EN YAYGıN KONUşULAN DİL İNGİLİzCE OLmASıNA KARşıN üLKENİN RESmİ DİLİ ASLıNDA KELT (GAELıC) DİLİ. çEvRENİzDE GöRECEğİNİz Tüm TABELALARDA YER ADLARı öNCE KELT ADıYLA DAHA SONRA İSE İNGİLİzCE OLARAK YAzıLıYOR. TOpLU TAşımA ARAçLARıNDA YApıLAN ANONSLARDA DA İLK OLARAK KELT DİLİ KULLANıLıYOR. • HEm EL HEm AYAKLA OYNANAN GAELıC FUTBOLU, HOKEY BENzERİ HURLıNG vE EN öNEmLİSİ RUGBY, üLKENİN EN pOpüLER SpORLARı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.