GELECEğE YöNELiK EğiTiM

Elele - - EĞİTİM -

X, Y, Z kuşağı diYerek gençleri tanımlıYor, çabuk tükettiklerinden, hıZlı Yaşadıklarından, sabırsıZlıklarından söZ ediYor, iş Yaşamını ona göre esnekleştirip, değiştiriYorsak eğitimi de sorgulamalıYıZ.

Bunu yapan birkaç ülke var. Geleceğe çocuklarını nasıl hazırlayacaklarını düşünen ve bunun için okulları zorlayan anne-babaların sayısı da az değil.

Aslında nasıl bir dünyaya çocuk yetiştirmemiz gerektiği sorusu yıllardır her anne-babanın kafasında. Gelecek bilimciler dediğimiz fütüristler, buna uzun zamandır kafa yoruyor ve eğitim sistemini ülkelerin buna göre tasarlamalarını öneriyor ama çok fazla da yol alınmıyor. Ülkemizde de geleceğe yönelik eğitim denince ilk akla gelen teknoloji oluyor. Sınıflara iPad almak, akıllı tahtaları koymak geleceğe yönelik eğitimin önemli bir adımı ama, tek başına yeterli değil.

Gelin isterseniz birlikte ‘Çocukları 21’inci yüzyıla nasıl hazırlamalıyız?’ sorusuna yanıt arayalım.

Eğitim metotlarının neler olması gerektiğini, teknolojinin eğitimdeki yerini ve en önemlisi çok fazla konuşulan ‘beyin temelli öğrenmeyi’ sorgulayalım.

GELECEK YILLARA ÇOCUKLAR NASIL HAZIRLANMALI?

ABD’nin prestijli fütürizm (gelecekbilim) konferanslarından TED 2013 ödülünden 1 milyon dolar kazanan Sugata Mitra, eğitimin şekliyle birlikte öğretmenlerin rolünün de değiştiğini söyleyerek, “Öğretmenler geride kalsın, sadece öğrencilere yoldaşlık yapsın yeter” diyerek, öğretmenlerin gelecekte öğretme yerine yol göstermeleri gerektiğini düşünenlerden. Dünyada online eğitimin öncülerinden biri olan ve eğitim deneyleri ile araştırmalar yapan Sugata Mitra, “Dünyadaki bütün çocukların doğuştan gelen merak duygusunu uyandırarak ve birlikte çalışmalarını sağlayarak geleceğin eğitim sistemini tasarlamak, böylece onları desteklemek istiyorum. En iyi öğretmenler ve okullar, onlara en fazla ihtiyaç duyulan yerlerde bulunmazlar” diyor.

Mitra 13 yaşın altındaki çocukların her şeyi merak ettiğini söyleyerek, “Aslında 12-13 yaşına kadar kendi sorularının cevaplarını kendileri bulabilecek şekilde, kendi kendilerine yetişmelerini sağlarsak ondan sonra da böyle devam edecektir. 13 yaş öncesi doğal merakı sorularının cevaplarını verebilmek becerisini geliştirmek aslında anahtardır” diyerek çocukları bu konuda yönlendirmek gerektiğinin altını çiziyor.

“Gelecekte öğretmenlerin yeri nerede olacak?” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: “Aslında öğretmen olamayacak demiyorum. Öğretmenin rolü değişecek. Mesela müzikten bir örnek verelim. Müzikten bakarsak aslında öğretmenin görevi orkestra şefi gibiydi. Yeni durumda orkestra kendi kendine çalabilecek, şefe ihtiyacı olmayacak. Öğretmen daha çok öğrenme arkadaşı, öğrenme yoldaşı olacak” diyor.

Nuran Çakmakçı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.