GÖrMeden DÖNMEYİN

Elele - - SEYAHAT -

Eğer hem eğleneyim hem de denize gireyim derseniz Le Meridien Otel’in içerisinde yer alan Barasti’yi şiddetle tavsiye ederim. Bizim Çeşme ve Bodrum plajlarını aratmayan bu plaja girmek de ücretsiz. Kocaman yataklı şezlongları yanında sabahtan başlayan eğlence gece yarısına kadar devam ediyor. Burada içki de serbest. Fakat tavsiyem sabah erken saatlerde gitmeniz. Çünkü burada yer bulmak çoğu zaman imkansız.

Denize girmek için bir diğer alternatif ise Jumeriah Beach Residence The Walk. Eskiden sadece otellerin bulunduğu bir kumsalken geçen yıl yeniden yapıldı. Birçok restoran ve kafe de bulunuyor. Gezinize mutlaka JBR’ı eklemenizi tavsiye ederim.

• Dubai’nin simgesi olarak kabul edilen ‘yelken otel’ olarak da bilinen Burj El Arab’ı görmelisiniz. Yanındaki kumsaldan denize girebileceğiniz gibi oteli ziyaret etmek de mümkün. Fakat içerisini gezmek bile ücretli olduğu için birçok kişi dışarıdan bakmakla yetiniyor ki ben de öyle yaptım. Bu arada yelken şeklinde otel olur da dalga şeklinde olmaz mı? Burj el Arab’ın hemen yanındaki Jumeriah Beach Hotel dalga şeklindeki mimarisiyle dikkat çekiyor. • Ayrıca buraya kadar gitmişken turistlerin uğrak yeri olan Gold Souk’u da görmelisiniz. Deira tarafında yer alan bu çarşıyı bizim Kapalıçarşı’ya benzetmek mümkün. Bur Dubai Station‘dan Abra denilen küçük teknelerle karşı tarafa geçebilirsiniz. Oldukça ucuz olan bu teknelerle turistik bir gezi de yapmış olacaksınız. Abra ile karşıya geçince Bur Dubai bölgesinden Deira bölgesine gelmiş oluyorsunuz. Deira Old Souq Station isimli durak, Dubai’nin çarşılarının olduğu bölge. Souq veya Souk ise çarşı anlamına geliyor. Altın fiyatlarının oldukça düşük olması burayı dünyaca ünlü bir yer haline getirmiş. Buraya kadar gitmişken size tavsiyem baharatçılara da uğramanız. Özellikle safranın gayet makul fiyatlara satıldığı Dubai’de birçok farklı baharatı deneyebilirsiniz. • Basra Körfezi kıyı şeridinin genişletilmesiyle meydana getirilen yapay kanal bölgesine yapılan Dubai Marina gökdelenler arasında yer alıyor. 2013’te açılan ve dünyanın en yüksek burgulu binası olan Cayan Tower, buranın en çok dikkat çeken mimari yapılarından biri. • Dubai’nin simgelerinden biri olan palmiye görünümündeki Palm Jumeirah da görülmesi gereken yerler arasında. Ana karaya köprü ile bağlanan ada, toplamda 800 futbol sahasından daha geniş bir alanı kaplıyormuş ve Dubai kıyı şeridi uzunluğunun iki katına çıkmasını sağlamış. Bu bölgede zengin kişiler oturuyor. Burada evi olan ünlüler arasında Brad Pitt ve David Beckham olduğu da söylentiler arasında. • Palmiye Adası’nın en uç noktasında yer alan Atlantis Hotel de görülmesi gereken oteller arasında. Özellikle su parkında eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

• Dünyanın en yüksek binasının burada olduğunu biliyor musunuz? Burj Khalifa 829 metre uzunluğunda, betonarme bina üstüne çelik konstrüksiyonla yükseltilmiş bir bina. İçinde oteller, iş merkezleri ve restoranlar var. 124’üncü katına çıktığınızda muhteşem bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. At the Top denilen bu gözlem kulesinin biletlerini ise internet üzerinden çok daha ucuza alabilirsiniz. Buraya kadar gitmişken 123’üncü katta yer alan Atmosphere isimli bara da gitmelisiniz. Armani Otel’in içerisinden de çıkılan bu bar oldukça lüks ve pahalı. Fakat bir şeyler içip manzaranın tadını çıkarmak için oldukça havalı bir mekan. Burada kıyafet kurallarına dikkat etmenizi de söylemem gerek.

kenarındaki barlarda eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Nargile seviyorsanız, nargile içmeden dönmemelisiniz. • Çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir gün geçirmek isterseniz su parklarının olduğu Wil Wadi’ye mutlaka gitmelisiniz.

• Medinat Jumeirah Dubai’nin en ünlü yerlerinden biri. Turistik bir çarşı ve etrafını saran yapay nehrin içerisinde bir gezintiye çıkabilirsiniz. Buradan Burj Al Arab Oteli’nin manzarasını görebilir, restoranlarda yemek yiyebilir ya da nehir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.