FUTBOL DIŞINDA VAR OLABİLMENİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Geçtiğimiz ay, 2015 CEV DELA Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Bayanlar Voleybol Takımı’nı izlemek için Hollanda’nın Rotterdam kentine doğru yol aldık. Heyecanla izlediğimiz ve dördüncü olduğumuz şampiyonanın güncesini sizin için tuttuk.

Elele - - SPOR -

Rotterdam’daki Sportpaleis Ahoy’da yapılan karşılaşma hem duygusal hem heyecanlı anlara sahne oldu. P&G’nin davetlisi olarak karşılaşmayı izlemeye giden bizler için Hollandalıların milli takımlarına verdiği destek ise gerçekten görülmeye değerdi. Kadın-erkek, çoluk çocuk her yaştan taraftarın milli renkleri turuncu tişörtlerle salonun girişinde upuzun kuyruklar oluşturması, ülkemizde ne yazık ki asla futbolla aynı değerin gösterilmediği voleybolun durumunu tokat gibi yüzümüze vurmasının yanı sıra, özeleştiri yapmamızı sağlaması açısından da önemliydi bence. Hollanda’da yaşayan Türk nüfusu göz önüne alındığında yok denecek kadar az bir kitlenin milli takımımızı desteklemeye gelmesi üzücüydü. Erkek egemen toplumumuzda futbol dışında kalan spor dallarının neden yol sayıldığı, sosyologlar tarafından en basit tanımıyla bir kültür, felsefe ve anlayış meselesi olarak mercek altına alınmalı diye düşünüyorum.

Rusya’nın şampiyon olduğu şampiyonada onlarca takım arasından dördüncü olmak pek yabana atılacak bir şey değil. Sonuç olarak şampiyonanın yarı finaline yükselen takımımız, 2017 yılında Azerbaycan ve Gürcistan’ın ev sahipliğinde yapılacak CEV Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası’na doğrudan katılma hakkı elde etti ki bu da büyük bir başarı. Arkanızdayız kızlar!

Gülru İncu

Her kız içinde başarma gücüne sahip! ‘Çocuk da Yaparım, Kariyer de’ sloganını duymayanınız var mı? Kadının hayatın her anında güçlü, dimdik ayakta duracağı ve şartlar ne olursa olsun bundan asla vazgeçmeyeceğini gerçekten başarıyla ortaya koyan bu cümle, 2003 yılında Orkid’in Türkiye’deki 25’inci yılı şerefine, Türkiye Bayan Milli Voleybol Takımı sponsoru olmasının ve aynı adla yürüttüğü kampanyanın çıkış noktasıydı. Ayrıca bu konuda Türkiye’de tabuların yıkılmasına yardımcı olması da takdire değer bir gerçek. Orkid, geçen yıl ‘kız gibi’ ifadesini artık olumsuz bir tanımdan, ‘yapabileceğinin en iyisini yapmak’ anlamına gelen bir tanıma dönüştürmek için kollarını sıvadı ve yeni bir kampanya başlattı. Genç kızlardaki özgüvenin ergenlik döneminin başlaması ve ilk regl ile beraber en düşük seviyelere indiği ve zararlı sözcüklerin bu özgüven kaybını daha da artırabileceği düşüncesinden ilham aldı. Yapılan araştırmalar sonucunda ‘kız gibi’ ifadesinin kızların özgüvenini ne kadar derinden etkilediği görüldü ve insanlar arasındaki bu algıyı değiştirmek için başlatılan bir harekete Orkid ilham oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.