ZITLIKLARIN UyUmU

Elele - - MODA HABER -

Gittiği her şehirden ve her sokaktan ilham alan LULU markasının yaratıcısı Rana Erginbilgiç, henüz 19 yaşında. Tasarımlarını LULU’nun anlamı olan ‘olağanüstü’ kelimesiyle bütünleştiriyor ve tasarımlarının içinde kendini olağanüstü hisseden kadınlar görmek istiyor.

2017 İlkbahar/Yaz defileleri sergilendikten sonra aklımız parlak kumaşların, 90’ların, grafik desenlerin etkisinde kaldı. Farklı olarak gördüğümüz en büyük detaysa, aynaların kullanımıydı. Kazağın ve mini elbisenin üzerine kullanılan kırık aynalar fazlaca deneysel olduğu gibi, dikkatimizi de fazlasıyla çekti. Louis Vuitton, Loewe, Isabel Marant’ta karşımıza çıkan bu detayı beğendik! LULU nasıl doğdu? LULU, benim moda ve tasarım tutkumun, annemin vintage tutkusuyla birleşmesiyle ortaya çıktı. Her zaman kendi tarzımı ve stilimi çevremden aldığım ilhamlarla şekillendiriyordum. Gittiğim farklı şehirlerde tanıştığım farklı insanlardan, sevdiğim sanatçıların eserlerinden, ikonik tasarımcılardan ve sokakta gördüğüm insanlardan ilham alıyordum. Bunları hep bir araya getirerek tasarımlar yaptım. Kendimi geliştirdim ve sonunda etrafımdan da aldığım destek ile LULU ortaya çıktı. Markanın ismini çok düşündüm ve hem beni hem tasarımlarımı en iyi yansıtan ismin bu olduğuna, anlamını öğrendikten sonra karar verdim. LULU, olağanüstü bir varlık demek. Çok sevmemin en büyük nedeni, bu anlamı herkesin kendine uyarlayabilecek olması. LULU tasarımları içinde olağanüstü, farklı ve iyi hissedilsin istiyorum. Annem küçüklüğümden beri benim için bir örnek oldu, her zaman farklı stiliyle bana ilham verdi. Vintage by LULU ve LULU’yu şu anda beraber yürütüyor olmak beni çok mutlu ediyor. Beraber tutkularımızı hayata geçirmek istedik. Şans, doğru zamanlama ve doğru insanlar en büyük yardımcımız oldu ve bu şekilde her şey çok hızlı gelişti. yeni koleksiyonunuzda nelerden ilham aldınız?

18 yaşında Toronto’ya işletme eğitimi almak için geldim. Yılın yedi ayı burada yaşıyorum. Küçüklüğümden beri modaya, tasarıma ve sanata çok düşkündüm. Her zaman yaratıcılığımı kullanarak bir iş kurmak istiyordum. Sonunda bunu LULU ile hayatımın bir parçası haline getirmiş olmak beni çok mutlu ediyor. Çok azimli bir yapım var. Bu nedenle çok çalışmak, okulumu ve LULU’yu bir arada sürdürmek, Toronto’dan İstanbul’daki atölye ve showroom ile her an iletişim içinde olmak benim için tatlı bir zorluk. Tasarımlarımın her detayını düşünmek için uzun bir düşünme ve yaratma süreci gerekiyor. İlhamlarımı bir araya getirmek, koleksiyonu yaratmak uzun sürebiliyor. Seyahat etmeyi ve farklı kültürleri tatmayı çok seviyorum. Kendimi belirli bir yerde yaşayarak, monoton bir hayat içinde düşünemiyorum ve bence tasarımlarım da bunu yansıtıyor. Zaman zaman uçlarda ve farklı şeyler tasarlamam, zaman zaman ise yalın ve şık parçalar tasarlamam bunun bir yansıması kesinlikle. Kendi dolabımdaki parçalar da genelde sade, düz ya da çok farklı parçalar.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Z T I V O B I E L E I N A 19751 yılından bu yana kült haline gelmiş Pirelli takvimi, bu yıl farklı bir konseptle gündeme geldi. 60 yıldır hazırlanan Pirelli takviminde, ilk defa bu yıl çekimler farklı bir anlayışla gerçekleştirildi. 77 yaşındaki Annie Leibovitz’in çektiği fotoğraflarda bu kez başarılı ve güçlü kadınlar var. Başarı ve zekanın artık ‘yeni çekici’ kabul edildiğini düşünen Pirelli’yi yeni konseptinden dolayı t tebrik ediyoruz.

Koleksiyonum için en büyük ilhamım; kumaşlar, sanat ve Vintage by LULU’daki high-end vintage parçalar. Moda söz konusu olduğunda gittiğim her yerde, gördüğüm her şeyden ilham alıyorum ve bu ilhamları tasarımlarıma yansıtıyorum. Toronto’daki Queen West Street, 2016-2017 Sonbahar/ Kış koleksiyonum için ilhamımdı. Her tarz insanın olduğu, herkesin kendini oraya ait hissedebileceği, sokak sanatları, vintage dükkanlar ve çok güzel mimarisi olan bir bölge. Farklılıkların birlikteliğini sevdiğim için kadife, ipek, payet, deri, dantel gibi kumaşları da bu koleksiyonda bir arada kullandım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.