SERGİ

Elele - - KÜLTÜR&SANAT -

İSTANBUL KIŞ GÜNLÜĞÜ

FİKRET MUALLA

Fikret Mualla’nın daha önce görülmemiş eserleri Ravouna 1906’da sanatseverlerle buluşacak. Sergide Mualla’nın görsel anekdotlarından örnekler sunuluyor. 7 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında gezebilirsiniz.

VERTİGO W. G. Sebald Korkunun ve ruh daralmasının insanda yarattığı hislerin izini süren dört öykü anlatıyor yazar ‘Vertigo’da. Sanatsal olarak iç içe örülmüş bu öyküler Stendhal’i, Kafka’yı ve bizzat Sebald’i kıskıvrak yakalayan yoğun bir içsel yaşantıdan, melankolik bir duygu durumundan bahsediyor. Gerçekliğe dair algı bir kez bozulup da denge kaybolunca, hatırda kalanlar ile aslında olanlar arasında açılan o tehditkar yarıkta anlatıcının kapıldığı baş dönmesini okurun bilincine taşıyorlar.

CARİ HESAP Özge Günaydın İnsan olmanın, yoğun duygu, eylem ve düşüncelerle yaşamanın, güzel ama bir o kadar ağır olan sorumlulukların yükünden yorgun musunuz? ‘Cari Hesap’, bu ağır yükü hafifletmemize yardımcı olacak küçük ipuçları sunuyor. Ağlamak, yüzleşmek, affetmek, itiraf etmek, sevmek, pişmanlık duymak gibi tamamen insani duygularımızın farkına varmaya davet ediyor. Kitabın tüm satış geliri Yaratıcı Çocuklar Derneği’ne bağışlanacak.

ELVEDA GÜZEL VATANIM Ahmet Ümit Güncelden geçmişe, polisiyeden tarihe farklı türlerde romanlara imza atan Ahmet Ümit, hangi tür olursa olsun polisiyenin gücünü ve sürükleyiciliğini unutmuyor. ‘Elveda Güzel Vatanım’, hem siyaset hem tarih hem de polisiyenin iç içe geçtiği bir roman. Selanik, İttihat Terakki, dağılan bir imparatorluk, kurulan bir cumhuriyet, kavgalar, tasfiyeler, fedailer ve komitacılar... Bir romancı için bundan zengin bir malzeme az bulunur.

RESİMLİ İSTANBUL Orhan Pamuk Orhan Pamuk’un arşivlerden seçtiği eski fotoğraf ve resimlerle hiç görmediğiniz bir İstanbul’u yaşamak istemez misiniz? Ara Güler’den CartierBresson’a, İstanbul’un eski fotoğrafçılarından eski gazete koleksiyonlarına bu kitapta bambaşka bir İstanbul var. Pamuk, kitapla ilgili şunları söylüyor: “Bu fotoğraf ve resimlerden okura geçecek duygunun, 1950-1975 arası İstanbul sokaklarından bana geçen duygulara yakın olacağına saflıkla inanıyorum.”

BÜYÜK KEDİ KATLİAMI Robert Darnton Toplumsal tarih yazımının başucu eserlerinden olan kitapta yazar, 18’inci yüzyılın sıradan insanlarının yaşamlarını inceliyor. Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü profesörü Robert Darnton’un kitabı, İnsanların nasıl düşündüklerini, dünyayı nasıl kurguladıklarını, hangi duygularla donattıklarını ve ona nasıl anlam yüklediklerini de göstermeyi amaçlıyor.

Fotoğraf tarihçisi ve koleksiyoncusu Cengiz Kahraman’ın aynı adlı kitabından esinlenerek hazırlanan sergi, 1929 ve 1954 yıllarında Tuna Nehri’nde kopan buzların Karadeniz üzerinden İstanbul Boğazı’na akın ettiği anları günümüze taşıyor. Film karelerini andıran bu büyüleyici fotoğraflar 10 Ocak’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.