10KARŞILAŞMA İÇİN ÖZEL TÜYO!

Elele - - PSİKOLOJİ -

Iş görüşmesindeki potansiyel yöneticiniz öfkeli ve tutarsız mı?

Yöneticinizin kaşları özellikle sol bölgeden çatılıyorsa öfkeli bir karakterdir. Tutarsız bir karakteri hemen anlamak çok mümkün olmasa da kişinin cümleleriyle beden dilinin uyum sağlamaması ve görüşme sırasında aşağı bakarak size soru sorması belirgin işaretler arasında.

Size sadık mı?

Sadık ya da güvenilir yüzlerin ortak özelliği göz torbaları, alın çizgileri ve kaşlardır. Göz torbaları kişinin hayatının derinliğini ve açısını temsil eder. Kaşlar hafif yay ve yükselerek sağ ya da sola kıvrımlaşmalıdır. Alın çizgileri sola doğru kısa kısa uzamalıdır. Genel olarak bu kişiler sadık olmayı doğru bulan kişiler.

Bir arkadaşınıza kritik bir soru sordunuz. Gerçekten samimi mi değil mi?

Sözleriyle bedeni arasındaki uyum onu daha samimi yapar ya da yapamaz. Evet derken kaşlarını kaldırmak, sözle onaylarken bilinçsizce yüzünü hayır der gibi iki yana sallamak samimiyetsizlik işareti. Aaaaa harfini çok uzatmaksa gerçek bir ifade değil. Asıl şaşkınlık saniyenin 10 da 1’i kadar sürer.

Yeni biriyle tanıştınız. Sorunlu biri mi değil mi?

Onu duygusal bir soru yağmuruna tutun, bu sorulara yanıt verirken özellikle ellerine bakın. Ellerini çok fazla ya da dengesiz kullanan birinin sorunlu olma olasılığı yüksek. Aynı zamanda bu kişiler duygusal sorulara dahi gülerek tepki verir, en olmadık anda gülümseyebilir.

Alışverişte satıcının kurnaz olup olmadığını nasıl anlarız?

Kurnaz birinin gözleri küçük olur. Beden yapısı yüzüne oranla daha büyük olur. Önce o kişiyle gerçek şey hakkında konuşup, doğru söylerken nasıl davrandığını anlamak, alışverişe başlamadan önce onun bu davranışını öğrenip alışverişe öyle devam etmek de gerçeği anlamanın bir yolu olabilir.

Aldatma ve yalanı nasıl anlarız?

Yalan söylerken boyunda, el ve bileklerde, damarlarda, elmacık kemiklerinde belirgin kızarık, buruna, enseye dokunuş ve kirpiklerin sabitlenmesi belirtileri vardır. Kadınlarda buna ek olarak saç uçlarına dokunma, hafif tebessümle beliren sıradan tebessümden ayrılması gereken bir ifade belirir.

Kadının ya da erkeğin ‘evlenilecek’ biri olup olmadığı ilk anda anlaşılır mı?

Hayatın dengesini kurmuş insanların konuşmaları daha yavaş, daha anlaşılırdır. Onu çevresine davranışlarıyla birlikte gözlemleyin; neler yaparken gerçekten mutlu olur? Mutlu olduğunda bunu nasıl belli eder? Onu mutsuz yapan nedenleri görürseniz onu mutlu yapacak nedenlere karar verebilirsiniz.

Sevgilinizin annesiyle tanıştınız. Sevecen biri mi yoksa sizi eleştirmeye hazır mı?

Eleştiriye hazır kişilerin ağız yapısı dışarı çıkıktır. Çene biraz daha dışarıda gibidir, dudaklar ince yapılıdır. Kaşlar ayrıntıcı bir şekilde düz ve kıvrımlıdır. Sevecen kişiler tutkuludur, bu kişilerin dudakları kalın ve kulakları küçüktür.

Sık sık dudak büzerek selfie çeken kadınlar nasıl bir izlenim verir?

Klinik araştırmaları, şizofreni sorunu yaşayan kişilerin dudaklarını büzerek ve başlarını yana yatırarak çocuksu pozlar verdiğini gösteriyor. Bu pozun çok sık verilmesinde kişinin kendi benliğini reddetmesi ve kendinden beslenemez hale gelmesi yatabiliyor. Kendini farklılaştıran tüm pozlar buna örnektir. Ancak şizoid kişilik hepimizde biraz var.

Çocuğunuzun yüzünden sizden gizlediği bir şeyler olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuklar bir şeyler gizlediğinde kafalarını aşağı bastırır ve omuzlarını birbirlerine yaklaştırıp size ‘hayır’ der gibi hafifçe yukarı kaldırır. Ayrıca bir şeyler gizlendiğinde ağzın sol kısmındaki alaycı dediğimiz kas grubu aktifleşir ve karşısındakini kandırdıkça gerilir. Bu kası algılayıp onu takip edebilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.