UZAY ÇAĞI

Elele - - MODA HABER -

Bir koleksiyon düşünün ki ilhamı Flight 1000’den başlayıp, A Space Odyssey ile devam etsin. Fütürizmin aynası olan bu koleksiyonun sahibi Melis Acar çekici markası ‘Freak Is The New Black’i bizimle tanıştırıyor.

Aslıhan Sever Dolce&Gabbana birkaç sezondur devam eden İtalya ilhamını kampanyalarıyla bu sezon da devam ettiriyor. 2017 İlkbahar-Yaz kampanyasında ‘Yaşasın İtalya!’ diyerek, İtalyan ailesinin gücünü dünya çapında kutluyor. Yazın sıcak etkisini floral ve çizgili desenlerinde göreceğimiz koleksiyon eminiz çok konuşulacak.

83’üncüsü düzenlenen Golden Globe Ödülleri, her zamanki gibi şıklık yarışına sahne oldu. Favorimiz ise müzikal ve komedi dalında ‘Joy’ filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Jennifer Lawrence oldu. Dior imzalı kırmızı kıyafetiyle göz kamaştıran Lawrence kadar Jaimie Alexander’ın Genny imzalı elbisesine de hakkını vermek gerek. Cate Blanchett ise Givenchy Haute Couture elbisesiyle, Rosie HuntingtonWhiteley, Atelier Versace kıyafetiyle ve Kirsten Dunst, Valentino Haute Couture elbisesiyle ilham vericiydi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1982 Ankara doğumluyum. Modaya ilgimin küçük yaşlarda başlaması tesadüf değil; Osmanlı dönemi ressamlarından Mehmet Ruhi Arel büyük dedem olduğu için sanatla iç içe bir ailenin içinde büyüdüm. Çeşitli resim yarışmalarından edindiğim dereceler var. Büyüdükçe resme olan ilgim illüstrasyon ve modaya kaydı. Ben de donanımlı bir tasarımcı olabilmek için Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından Milano’da Istituto Europeo di Design’da üç yıl moda ve tekstil tasarımı eğitimi alıp akabinde ileri dikiş ve kalıp teknikleri üzerine Istituto Secoli’den uzmanlığımı aldım. Ayrıca okul yılları boyunca Londra’da kısa dönemli kurslara katıldım ve Milano’daki hocalarımla İtalyan markalarına yönelik projelerde yer aldım. Sonrasında bu alanda çalışma imkanı buldum. Freak Is The New Black nasıl doğdu? Milano’da okuduğum dönemde Freak Is The New Black adını verdiğim bir ‘streetwear’ projesiyle markamın ilk tohumlarını attım. Mezuniyetimin ardından tasarladığım tişörtler için marka ismi olarak kullanmaya karar verdim. Zamanla tişörtler yerini elbise, etek ve pantolonların da bulunduğu geniş koleksiyonlara bıraktı ve markam bugünkü halini almış oldu. Koleksiyonunuzda nelerden ilham aldınız? 1970’ların sonunda hayali kurulan uzay ve uzay çağının büyülü dünyasından esinlendim bu koleksiyonda. Aslında her şey videosunu izlediğim 70’lı yılların en hızlı kıtalar arası ticari uçuşu olan Flight 1000’in hikayesiyle başlayıp, Stanley Kubrick’in ‘A Space Odyssey’ filmiyle birleşerek moda ve tasarım alanında ‘space age’ diye tabir edilen uzay çağı akımıyla devam etti. Sonuçta dairesel hatlar retro, fütüristik bir silüetle buluştu. 70’lar, 80’ler ve 90’lar aynı çatıda harmanlanarak ortaya Jetlag adını verdiğim bu koleksiyon çıkmış oldu.

SAINT LAUReNT, geçtiğimiz günlerde yeni sezon kampanya fotoğraflarını yayınladı. Özgün tavrıyla dikkatleri üzerine çeken marka için Signe Lund ve Steffi Soede, Hedi Slimane’ın objektifi karşısına geçti. İki farklı çekimin bulunduğu siyah-beyaz fotoğraflar, özgürlük hissini derinden yaşatırken, Saint Laurent’e olan aidiyet hissini de aynı anda yaşatmayı başarıyor. 90’ların grunge stilinin ön planda olduğu koleksiyonda; metal detaylar, ceketler ve mini etekler ön planda!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.