MÜZİK SİNEMAYLA BULUŞUNCA…

Elele - - KÜLTÜR&SANAT -

Bu yıl 18-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart arasında da Ankara ve İzmir’de yapılacak olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, yine çok konuşulacak bir program hazırladı. Programda öne çıkan iki bölüm hem müzik hem de sinema tutkunlarını fazlasıyla mutlu edecek gibi görünüyor. Janis Joplin’den Kurt Cobain’e kült müzisyenlerin filmleri Türkiye’de ilk kez gösterilecek. ‘Janis: Little Girl Blue (Janis: Hüzünlü Küçük Kız)’ Joplin’in bugüne kadar yayınlanmamış söyleşilerine yer veriyor ve sanatçının John Lennon, Yoko Ono, Jimi Hendrix gibi isimlerle birlikte çekilmiş görüntülerini de ilk kez izleme şansı veriyor. Son 25 yılın en büyük rock yıldızlarından biri olarak kabul edilen Kurt Cobain’in günlükleri ve ses kayıtlarından oluşan ‘Cobain: Montage of Heck (Kahrolası Montaj)’ ise Rolling Stone dergisinin de deyimiyle ‘filtresiz bir Cobain deneyimi’. Festival, kısa süre önce yaşamını yitiren David Bowie’yi de unutmadı. Bowie’nin ilk filmi olan ve kendisine Berlin’de Bilimkurgu, Fantastik ve Korku Filmleri Akademisi tarafından da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren kült bilimkurgu ‘Dünyaya Düşen Adam (The Man Who Fell to Earth)’ ve vampir filmlerine yeni bir soluk getiren ‘Açlık (The Hunger)’ yenilenmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez gösterilecek. Ön satışlar 5 Şubat’ta başlayacak ve 7 Şubat’a kadar sürecek. Biletleri Biletix ve sinema gişelerinden satın alabilirsiniz.

HAYDUT Robert Walser ‘Haydut’, burjuva toplum düzenine uyum sağlamayı beceremeyen bir iflah olmazın hikayesini anlatıyor. Kitabın romanla aynı adı taşıyan kahramanı ise kendini keşfetme yolculuğunda daldan dala konan bir bohem. Roman, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, 20’li yılların tam ortasında, uçarılığın ve havailiğin altın çağında yazılmış. İsviçreli yazar Robert Walser’in romanı, bugün modern edebiyatın önemli kilometre taşlarından biri olarak değerlendiriliyor.

PORTAKAL MAVİSİ BİR DÜNYA Selçuk Demirel Yaşamını 1978 yılında yerleştiği Paris’te sürdüren Selçuk Demirel, çizgi çizmeyi bir yaşama biçimi olarak gördüğünü ve bunun kendisi için nefes alıp vermek kadar doğal bir refleks olduğunu belirtiyor. Sanatçı, yapıtlarında hep şiirsel anlatımın peşinde olduğunu vurguluyor, şehirlere, doğaya, hayvanlara olan tutkulu sevgisinden söz ediyor. ‘Portakal Mavisi Bir Dünya’, şiir ve şiirselliğin direnme hakkı üzerine muhteşem bir çalışma.

LALE, KAN VE ŞEHVET Halil Bezmen Lale Devri... Daha önce denenmeyeni denemeye çalışan bir padişah ve sadrazam, imparatorluğun başkentini barış, sanat ve zevkle yönetmeye karar verdi. Bu dönem Osmanlı’nın kurtuluşu mu olacaktı yoksa bir israf dönemi mi? Sultan III. Ahmet, Sadrazam İbrahim Paşa, Valide Gülnuş Sultan, şair Nedim, Lady Montagu, Patrona Halil ve açık fikirli bir şeyhin kızı olan Rabia… Her biri, kendi inişli çıkışlı hayatında bu sorulara bir yanıt bulmanın peşinde.

MUHTEŞEM GATSBY F. Scott Fitzgerald 20’nci yüzyıl Amerikan edebiyatının en iyi romanlarından ‘Muhteşem Gatsby’, Gatsby’nin görkemli yaşam tarzını ve ‘Caz Çağı’ olarak bilinen 20’li yılları her yönüyle yansıtıyor. Servet ve güç kazanarak yeni bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır ama geçmişin tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin yıkımı Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür aslında.

MIZRAKLAR, MIZRAKLAR TÜFEKLER, TÜFEKLER Jose Saramago

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.