BiR PORTO iYi GELiR

Elele - - SEYAHAT -

İklim yarı Akdeniz, çok değişken; yağmur damlaları yanağınızdan süzülmeden bir bakmışsınız güneş açmış... En güzel yanı ise acele yok, telaş yok, bir yerlere yetişmenin stresi hele hiç yok. Yavaşlığın getirdiği keyif kulağınızdaki Fado’nun keyfine karışınca, gerçekten yaşamanın tadına vardığınızı hissediyorsunuz.

AvrupA’nın en ucundA, AtLAntik OkYAnusu’nu BOYLu BOYuncA kucAkLAmış,

bağ bahçesi ile içinizi açacak, tatlı şarapları ile başınızı döndürecek sıra dışı bir yerde, Porto’dayım. İstanbul’dan 4.5 saat süren direkt uçuş ile Portekiz’in ikinci büyük şehri Porto’ya bu ilk gelişim.

Şehrin yüzünü oluşturan en önemli detaylardan Rio Douro Nehri, okyanusa şarkılar söyleyen kederli Fado, seramik kaplı evleri ve dünyaca ünlü şarapları ile gözüm, gönlüm, damağım her şey doysun, tatlansın istiyorum.

UNESCO’nun görmezlikten gelmediği bu verimli topraklar dünyanın önemli miraslarından. Yüzyıllar önce asma yaprağındaki bereketi keşfeden Portolular için, bugün hala üzüm büyük bir nimet. Dünyada Porto’yu Porto yapan, belki de yapım tekniğini sır gibi sakladıkları tatlı şarapları. Ulaşılmaz, merak uyandıran

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.