SERGİ

Elele - - KÜLTÜR&SANAT -

SINIRLARDA YAŞAMAK

KIRMIZI SAÇLI KADIN Orhan Pamuk Sıradan hayatlarımız eski metinlerden ne kadar etkileniyor dersiniz? 80’li yılların ortasında geleneksel usulle kuyu kazan Mahmut Usta ile çırağı Cem zor bir arazide su ararlarken, kasabanın dışında kurulan çadırda bir kadın her gece eski hikayeleri yeniden anlatmaktadır. Roman, bir yandan genç kahramanın aşk, kıskançlık, sorumluluk ve özgürlük duygularıyla tanışmasını hikaye ederken, diğer yandan babalar ve oğullar, otoriterlik ve birey olma konularını tartışıyor.

KENDİ SEVEN AĞLAMAZ Tuna Kiremitçi Bir zamanların çocuk yıldızı Sitare, ömrünü gerçek aşkı arayarak geçirmiştir. Yanlış şeride girmek, akıntıya karşı kürek çekmek ya da uçarken rotayı şaşırmak dendi mi kolay kolay rakip tanımaz. Bir gün uzak bir şehirde çekilecek bir diziden rol teklifi alır. Orada aşkı hiç beklemediği bir şekilde bulacaktır ancak gerçek aşk onun tahmin ettiğinin çok ötesindedir. Tuna Kiremitçi, kadın-erkek ilişkilerine, aşkın bilinmeyen yüzüne ve dizi dünyasının arka planındaki ilişkilere şiirsel bir dille yaklaşıyor.

BABİL KİTAPLIĞI: 26 AĞUSTOS 1983 VE DİĞER ÖYKÜLER Jorge Luis Borges Latin Amerika edebiyatının dev ismi Borges’in hazırladığı Babil Kitaplığı serisi yeniden bizlerle. Gerçeküstü edebiyatın en başarılı örneklerini barındıran 30 kitaplık dizi, adını Borges’in bir hikayesinden alıyor. Kitapta ayrıca Borges’in bir dönem asistanlığını da yapan hayat arkadaşı Maria Ester Vasquez’e verdiği, Borges’in dünyasını tanımamız ve anlamamız adına büyük önem taşıyan bir söyleşi de var.

OSMANLI’YA BAKMAK İlber Ortaylı Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu kitabında Osmanlı tarihinin tartışmalı pek çok olayını, kavramını ve kurumunu ele alıyor. Kitapta İstanbul’un fethinden sonra küresel bir güç haline gelen Osmanlı Devleti’nin Batılılaşma konusuna yaklaşımı ele alınıyor. Mohaç’tan Kırım Savaşı’na, Kavalalı Mehmet Ali Paşa sorunundan sürgündeki Şehzade Cem Sultan’a, Kösem Sultan’dan II. Abdülhamid’e, Tanzimat ve Meşrutiyet dönemine kadar pek çok konu renkli bir anlatımla okuru tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor.

CAN PAZARI Curzio Malaparte İtalya’da savaşın son evreleri, 1943 Eylül’ünden 1944 Mayıs’ına kadar olup bitenler... Curzio Malaparte, bir yandan tarihin akışına müdahale edemeyen subay kimliği, diğer yandan acımasız gözlemlerini esirgemediği yazar kimliğinden hareketle Alman ordusu ile Amerikan ve İngiliz ordularının arasında kalan bir halkın yazgısını anlatıyor. Mağluplar ile galipler arasındaki belirleyici sınırların aslında ne denli kaygan olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Koç Üniversitesi Fotoğraf Kulübü üyesi üç genç öğrencinin siyah-beyaz fotoğraflarından oluşan ‘Sınırda’ başlıklı sergi 20 Mart’a kadar İstanbul Arkeoloji Müzeleri Assos Salonu’nda fotoğrafseverlerle buluşacak. Öğrenciler, Ocak 2015’te başlayan proje kapsamında Kars’tan Ermenistan’a uzanarak, hayatın sınırlarına, insanlarına, seslerine, yüzlerine, gecelerine ve ihlallerine bakıyor.

A WALK IN THE WOODS Seyahat yazarı Billy Bryson, İngiltere’de geçirdiği 20 yılın ardından ABD’ye döner ve yaşadığı topraklarla yeniden sıkı bir bağ kurabilmek için en eski arkadaşıyla Georgia’dan Maine’e uzanan, motorlu araçlara kapalı, sadece yürüyüş ve trekking yapanların bulunduğu Apalaş Yürüyüş Patikası’nda uzun bir yolculuğa çıkar. Filmin başrollerini Robert Redford , Emma Thompson ve Nick Nolte gibi usta oyuncular paylaşıyor. 25 Mart’ta sinemalarda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.