BAzEn DE susMAK gErEKİyor…

Elele - - İLİŞKİ -

“Susmak çok farklı nedenlere dayanabilir. İlişkiyi kafada bitirmek de bunlardan biri. ‘Öğrenilmiş çaresizlik’ yaşarsanız susarsınız. Yani, çözüm üretmeyi denersiniz ama her seferinde eliniz boş kalır. Adeta görünmeyen bir duvara çarparsınız. Hiçbir çıkış yolu olmadığını düşünürsünüz. Oysa çözüm vardır. Ve cevaplar aslında sizde saklıdır. Belki de kullandığınız yöntem yanlıştır. Tekrar denemek için çareniz olduğunu bilmeniz şart. Yoksa ya ilişkiyi bitirirsiniz ya da katlanmak zorunda olduğunuzu düşünüp, susarak mutsuz ve eksik bir ilişki yaşamaya devam edersiniz. Bildiğiniz yöntemlerle ilişkinizdeki sorunları çözemediğinizde, profesyonel yardım almak çok önemli. Çünkü duygu ve düşüncelerinizi yok saymaya başladığınızda kendi varlığınızı da yok saymaya başlarsınız. Bunun için katlanmaya çalışırsınız ya da belki de sizi o ilişkide hala besleyen bir şeyler vardır. Yani siz belki de sizi besleyen o duygudan vazgeçmeye hazır değilsinizdir. Bazen birlikte olduğunuz kişi, eşiniz ya da sevgiliniz olmaktan çıkmıştır. Artık sizin için başka biridir. O nedenle ilişkiye tutunmaya devam edebilir ve susabilirsiniz. Ancak devam ettiğiniz ilişki bu açıdan baktığınızda bir çiftin ilişkisi değildir artık” diyen Baytar, sorunların yaşamınızı yeniden düzenlemek ve kendi isteklerinize kulak vermek için bir fırsat olduğunu söylüyor. • Öfkeniz mantığınızın önüne geçmişse biraz sakinleştikten sonra konuşmak daha doğru. • Bir taraf öfkeliyse diğeri sakin

kalmaya çalışmalı ve dinlemeli. • Beden dili ile dinlenildiği belirtilmeli. Alaycı, öfkeli, yargılayıcı, aşağılayıcı olmayan mimikler sergilenmeli. “Seni anlıyorum. Senin gibi düşünmüyorum. Ama ortak bir çözüm bulabileceğimizi düşünüyorum gibi” cevaplar sürece katılmalı. • Siz konuşmak isteseniz de o henüz hazır olmayabilir. Partneriniz başka bir şeyle ilgileniyorsa konuşmak için doğru zaman olmayabilir. Doğru zamanı bekleyin. • Karşı taraf tehdit ettiğinde tehditle cevap verilmemeli. Yapıcı bir şekilde konuşulamıyorsa ve konuşma bir güç gösterisine dönüşüyorsa susmak daha uygun.

Kadınların birçoğu duygularını dile getirme konusunda erkeklerden daha başarılı. Birlikte olduğu adamı seven ve kendi varlığından vazgeçmeyen kadın ilişkisini kurtarmak için konuşuyor, uğraşıyor, çözüm arıyor. Profesyonel yardım alma konusunda da genelde ilk adımı atan taraf kadınlar. Peki, erkek cephesinde durum ne? Konuşan, çatışan, ‘vıdı vıdı eden’ kadın karşısında erkekler ne düşünüyor?

Uzman Psikolog Burçin Demirkan Baytar, erkeklerin (genelleme yapmak zor olsa da) duygularını dile getirme konusunda başarılı olmadığında öfke patlaması yaşadığını, konuyu güç gösterisi ile bastırmaya çalıştığını belirterek; sakin ve uygun ortamda duygularını ifade etme imkanı bulan erkeğin kendini iyi hissettiğini ve bu durumun ilişkiyi beslediğini söylüyor.

Erkeği kavramak, kendinizi ve duygularınızı tanımaktan geçiyor. Kendinizi tanırsanız karşınızdakini de

ilişinizi kurtarmak iÇin neler yapabilirsiniz? • Sorun varsa susmayın ve mutlaka çözüm

arayın. • En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir! Yeter ki o karar sizin iyi düşünerek ve içtenlikle verdiğiniz bir karar olsun. • Kim çözüm arıyorsa o harekete geçmeli. Öncelikle değişime kendinizden başlayın. Konuyla ilgili kitaplar okumak yararlı olur. • İletişim tarzınızı gözden geçirin. • Emir veren, sorgulayan, cezalandıran, tehdit eden, baştan savan tutum ve ifadeleriniz varsa bunları değiştirmek için iletişim becerilerinizi güçlendirin. Unutmayın sağlıklı bir ilişkinin yolu sağlıklı iletişim becerilerinden geçer. • Siz olumlu yönde değişirseniz sevgiliniz de zamanla değişebilir. Çünkü insan yapısı iyi olanı kopyalama becerisine sahiptir. • Terapi her koşulda işe yarar. Bir

profesyonelden yardım almayı deneyin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.