NE YEMELİ?

Elele - - SEYAHAT -

• Avrupa’nın yaşlanmayan güzel kadını Brugge’a geldiyseniz öncelikle yapmanız gereken şey kanal manzaralı restoran ya da kafelerden birine oturarak bir şeyler içmek olacak. • Hava güzelse mutlaka kanal gezisi yapmalısınız. Kanallar oldukça temiz ve yürüyerek göremediğiniz birçok yapıyı bu sayede görmüş olursunuz. • Kuğuların olduğu gölün kenarındaki banklarda mutlaka oturun ve bu güzel doğanın tadını çıkarın. • Fayton turuna çıkmak da sizi bir

masal kahramanı gibi hissettirecek. • Buraya kadar gelmişken dantel almadan sakın geri dönmeyin. Brugge’un en ünlü hediyeliklerinden biri de dantelleri.

Sadece Brugge değil Belçika’yı sevmemin en önemli nedenlerinden biri de hiç şüphesiz yemekleri oldu. Diğer Avrupa ülkelerine göre yemeiçme konusunda daha ucuz olan bu ülkede lezzetli yiyecekler yiyeceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle çikolata ve waffle konusunda şansınızın her zaman yaver gideceğine eminim. Brugge’da yürürken burnunuza gelen çikolata kokusunun siz de benim gibi önce psikolojik olduğunu düşünseniz de sonradan evlerde de çikolata üretildiğini öğrenince şaşırabilirsiniz. Evet, burada çikolataların çoğu evlerde imal ediliyor. Çikolata için mutlaka adres isterseniz ‘Chocolate Line’ı tavsiye edebilirim. Bu arada Brugge’da bir çikolata müzesi olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Waffle’sız olur mu? Belçika waffle’ı tüm dünyada bu kadar ünlüyken Laurenzino adındaki restorana mutlaka uğramalısınız. Burası hem waffle hem de pancake konusunda oldukça iddialı.

Buranın bir diğer farklı tatlarından biri de Marzipan isimli şekerlemeler. Cafe Tasse’de bu şekerlemelerden deneyebilirsiniz. Yumurta beyazı, şeker ve badem ezmesinden yapılan badem kurabiyesi şeklindeki bu şekerlemeleri yemeye başladığınızda duramayabilirsiniz.

Belçika’nın ve doğal olarak Brugge’un en sevilen yemeklerinden biri patates. Her yerde patates kızartması bulabilir, her çeşit soslu bu lezzetli kızartmaları deneyebilirsiniz. Mutlaka bir adres isterseniz Chez Vincent’ı deneyebilirsiniz.

Brugge’a kadar gitmişten deniz ürünlerini özellikle de istiridye yemenizi şiddetle tavsiye ederim. Büyük Meydan’ın hemen köşesinde bir restoranda yediğimiz istiridyelerin tadı hala damağımda.

Belçika denilince akla gelen ikinci şey de bira. Burada dünyanın en farklı biralarını deneyebilirsiniz. Özellikle 5’li ya da 10’lu kokteyl şeklinde gelen farklı biralardan eğer seviyorsanız denemelisiniz. Ben en çok vişneli birayı sevdim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.