UMUTLU EV KADINLARI

Elele - - PSİKOLOJİ -

şinin çalışmasını istemeyen erkeklerin modası çoktan geçti, şimdi kendisi çalışmak istemeyen kadınların tüm dünyada yükselen trendi var.

Siz de etrafınızda, ‘Evlendikten sonra çalışmak istemiyorum’ diyen kadınların sesini duymaya başladınız mı? Son zamanlarda oldukça şaşkınlıkla karşıladığım bu itiraf karşısında geriye kalan soru şu oldu. Neydi değişen? Hani kadın-erkek eşitliği diye kendimizi harap ettiğimiz günler, hani erkekler çalışırsa kadınlar da çalışır diye attığımız çığlıklar, hani iş hayatındaki ayrımcılığa karşı verdiğimiz amansız mücadele… Anlaşılan, iş başa düşünce, iş hayatının zorlukları gün yüzüne çıkınca, çalışmadan yaşamanın kolaylığı benliğimizi sarınca filmi de en başa sarabiliyoruz. Peki, henüz hayatının başında olan, belli bir eğitim seviyesine sahip, çalışması için hiçbir engel olmayan modern ve şehirli kadınların daha yolun başında havlu atmasına ne demeli!

ÇALIŞMADAN DA OLUR (MU)!

Erkeğe bağlı olma içgüdüsü mü yoksa hazıra konma dürtüsü mü bilinmez, hiçbir işle meşgul olmayan kadınların en büyük gerekçesi, ‘ihtiyacım yok’ bahanesi. Bu iki kelimeyi biraz açarsak karşımıza eşit ağırlıklı olarak şu iki sonuç çıkıyor; ‘Eşimin maddi durumu gayet iyi, çalışmam gerekmiyor’ ya da ‘Ailemin maddi desteği sayesinde çalışmadan da yaşayabiliyorum.’ Bir adım geriye çekilip duruma uzaktan baktığınızda, bu iddianın arkasına sığınan

Ece Üremez

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.