UZAK DURULMASI GEREKENLER

Elele - - SAĞLIK -

Vücutta su tuttuğu ve fazlası dolaşım bozukluğuna neden olduğu için günlük 2500 mg’ı geçmeyecek şekilde sodyum almak yeterli. Bu da yaklaşık 7 gram tuzun (1 çay kaşığı yaklaşık 6 grama eşit) yetişkin bireyler için yeterli olduğu anlamına geliyor. Şeker cildi sıkıştıran kolajeni yıkarak sarkmaya neden olurken aynı zamanda yağ hücrelerinde depolanıyor ve bu hücrelerin genişlemesine neden oluyor. Bu nedenle şekeri mümkün olduğunca doğal kaynaklardan tüketmeye çalışın.

Su ihtiyacını karşılamadığı gibi vücuttan su atılmasına neden olan diüretik etkisi ve kan dolaşımına yaptığı olumsuz etkilerden dolayı eğer ‘günde 2-5 fincan kahve içmeden yapamam’ diyen tiryakilerdenseniz, kafeinsiz kahve tüketmeyi denemek uygun bir yol olabilir.

1 gram yağ 8 kaloriyken, 1 gram alkol 9 kalori. Haftada bir kadehten fazla tüketilen alkol vücutta yağ olarak depolanıyor, su kaybına yol açıyor ve cildin görünümünü bozuyor.

Kırmızı et, salam, sosis, sucuk, pastırma ve sakatatlarda yüksek oranlarda bulunan bu yağlar vücudun atıklardan temizlenmesini engelleyerek dokularda ekstra su tutulmasına neden oluyor.

Vücuttaki oksijen oranını azaltan sigara kılcal damarları daraltarak toksinlerin atılmasını yavaşlatıyor. Sadece selülitten değil, her türlü hastalıktan korunmak için sigaradan uzak durmakta fayda var. Ve asitli içecekler, fast foodlar, yağda kızartılmış besinler de uzak durulması gerekenler arasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.