Bazıları da ilişki yorGunu

Elele - - İLİŞKİ -

Yorgun bir günün akşamında dinlenmek için ne yaparsınız? Kanepeye uzanıp biraz televizyon izlemek... Belki sıcak bir duş... Ya da sadece yatıp uyumak! Peki, ilişkinizin yorulduğunu hissettiğinizde yapacaklarınız bu kadar basit olabilir mi? Sadece durup dinlendiğinizde geçecek mi yorgunluğunuz, yoksa katlanarak çoğalacak mı?

’METAL YORGUNLUğU’ DiYE BiR şEY VAR…

Uzun yıllar çalışan, üzerine yük binen ve sürekli tekrarlanan titreşim ve hareketlere maruz kalan malzemeler bir süre sonra dayanıklılık özelliğini yitiriyor. Ve siz sapasağlam durduklarını zannederken, yıllarca göğüs gerdikleri faktörler hiç beklenmedik bir anda yıkılıvermelerine sebep oluyor. İlişkilerde de durum pek farklı değil. Görünürde mutlu mesut devam eden ilişkiniz, aslında içten içe yıpranmaya başlıyor ve eskiden hiç de önemsemediğiniz bir şey birdenbire ilişkinizi bitme noktasına getirebiliyor. Peki, neden böyle oluyor? Yazar ve İlişki Danışmanı Candan Ünal ve Uzman Klinik Psikolog Zehra Erol ile ilişkileri nelerin, nasıl yorduğunu ve ilişkiyi canlı tutabilmek için yapılabilecekleri konuştuk.

İlİşkİler neden yorulur?

“Aslında ilişkiler yorulmaz, insanlar değişir. İnsan değiştikçe de hayata ve ilişkilere bakışları değişir“diyen İlişki Danışmanı Candan Ünal; “Çoğu zaman aradıklarımız, istediklerimiz ve sevdiklerimiz değişiyor. Bu değişim de zaman içinde eskime olarak adlandırılıyor. Bir taraf sürekli kitap okuyup, sanatla, felsefeyle ilgilenirken; diğer taraf olduğu yerde sayıyorsa, o ilişki eskimeye ve hatta çatlamaya mahkum olur” diyerek değişimin ortak yönlerde ilerlemesini sağlamanın, çiftlerin ilişkisinde büyük önem taşıdığını vurguluyor. Uyumun önemine değinen Uzman Klinik Psikolog Zehra Erol ise, “İlişkilerde aynı ev paylaşılmaya başlanınca ve zaman geçtikçe eşler birbirlerinin farklı özelliklerini fark etmeye

Elif Girgin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.