AKDENIZ’DE BIR HUZUR ADASI MALTA

Şimdi, dümeni kırıp tam yol Akdeniz’e ilerlemenin zamanı. Malta’nın tatlı ışığı altında sere serpe uzanan gökyüzü mavisi pırıl pırıl sularına dalmaya, sayısız güzellikteki bakir koylarını keşfetmeye ve 7 bin yıllık tarihi ile zamanı durdurmaya hazır olun.

Elele - - SEYAHAT -

AKDENIZ’IN MAVI SULARI ÜSTÜNDE SÜZÜLDÜKTEN 2.5 SAAT SONRA ARTIK YAVAŞ YAVAŞ ALÇALMAYA BAŞLIYORUZ.

Göreceklerim karşısındaki sabırsızlık ve heyecandan kudurmuş halimle, yolcu koltuğunda yerimde duramıyorum. Birkaç fotoğraf çekmek için cama yapışmak mantıklı. Zira ülkenin bütününü bir fotoğraf karesine sığdırmak mümkün.

Malta üç adadan oluşan küçük bir ülke. Gozo ve Comino ise, bu çekirdek aileyi tamamlayan diğer üyelerden. Başkent Valetta, Anıt Taş Tapınakları ve kaya içine oyulmuş yeraltı odası Hipogeum ile ülke tarihinin bir kısmı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başarmış.

Adada yaşamın başlaması Neolitik Dönem’e kadar uzanıyor. Hatta Gize’deki ünlü Mısır piramitlerinin yapımından en az bin yıl önce adada yerleşim olduğuna dair kanıtlar var. Ardından Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Kudüslü Aziz John Şövalyeleri’nin elinde büyüyor Malta.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.