GELECEĞİN YANSIMASI

Elele - - ESKİZ -

İNSANIN DÜNYA ÜZERİNDEKİ YANSIMASINDAN ALDIĞI İLHAMLA YOLA ÇIKAN BİR TASARIMCI…

Ece Özalp kendi adını taşıyan markasını şu sözlerle özetliyor: “Markamın hikayesi aslında benim hikayem, hep hayatı sorgulayan ve hayaller kuran biri olduğum için markam da bu temeller üzerine kurulu. İçsel yolculuğumdaki hayal dünyamın görsele dönüşmüş hali. Bir dünya yaratıp onun karakterlerini giydiriyorum.” Çocukluğundan itibaren kendini ifade etme biçimi olarak tanımladığı mesleğine büyük bir tutkuyla bağlı olan Özalp şöyle devam ediyor yolculuğunu anlatmaya: “Kafamda yarattığım hikayeleri oynatırdım bebeklerime ve ona göre kıyafetler, dekorlar hazırlardım. Ancak modaya başlangıcım uluslararası finans bölümünden mezun olduktan sonra gerçekleşti.” Emin adımlarla yoluna devam eden tasarımcı moda dünyasında tek bir şeyi değiştirebilecek güce sahip olsaydı ne yapardı sorusuna verdiği yanıtla da içinde olduğu sektöre çok farklı açılardan bakabildiğini gösteriyor: “Hızlı modanın getirdiği daha ucuza üretme baskısı yüzünden bazı bölgelerde moda üretimi çok kötü koşulların hakim olduğu bir endüstriye dönüşmüş durumda. Resmen köleliğe varan bu kötü çalışma koşullarını kaldırmak isterdim.” Tasarımcı, Reflection adını verdiği son koleksiyonu ile insanın önce kendi dünyasından başlayarak tüm dünyayı değiştirebileceğine olan umudunun temel inanışlarından birini temsil ettiğini anlatıyor. Ayrıca bu koleksiyon ile ilgili konuşurken düşüncelerin gücüne dikkat çekmek istiyor. Keza ne düşündüğümüzün, içimizde ne taşıdığımızın dünyada karşılığını, yansımasını gördüğümüzü hatırlatmak istiyor. Aslında tüm bu açılardan bakıldığında Ece Özalp kadınının asi bir duruşa sahip olduğunu görmek mümkün. Fütüristik çizgiler ve oldukça net kesimler ise gelecekteki asi gençliğin punk bir versiyonunun sembolü. Markanın tüm tasarımlarına ece.fashion’dan ulaşabilirsiniz. Tasarımcının dünyasına dair geri kalan detayları ise kendisinden dinliyoruz.

MARKANIN TEMELİNDE

Tasarımlarımda hem geleceğe dair hayaller kurduğum için hem de fütüristik, yeni materyaller ve yöntemler kullandığım için yenilikçi ve pozitif ruh halimden dolayı eğlenceli bir marka diyebilirim.

İLHAM KAYNAKLARI

Sanattan, fotoğraftan, doğadan, hayatın içindeki bir andan, her şeyden ilham alabiliyorum.

İLK TASARIM

O tasarımı yaparken ne hissettiğimi hatırlıyorum, hangi süreçlerden geçtiğimi, neler düşündüğümü… O dönemin izlerini ve anılarını taşıyor. Geriye dönüp baktığımda o günlerimi hatırlatıyor. İyi hissettiriyor.

YENİ TASARIMA BAŞLARKEN…

İlham alacak şekilde düşünecek vakti ayırıyorum kendime. Üzerimde taşıdığım

Ece Üremez

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.