BUNU ANCAK BİR RESSAM YAPABİLİR!

Elele - - SEYAHAT -

Murano’dan sonra kısa bir yolculuk daha yaparak Burano’ya geçiyoruz. Burası bir ressamın paletinden farksız... Gerçek bir hayaller aleminin içerisindeyim. Rengarenk evlerle dolu bir İtalyan adası... Eskiden karanlıkta evine dönen balıkçıların evlerini karıştırmamaları için her ev farklı bir renge boyanırmış. Hatta belediyeden izin alınmadan evlerin rengini değiştirmek dahi yasakmış. Bu da adanın bugünkü rüya görünümünün açıklaması... Küçük ve sakin bir ada burası. Yürüyerek ortalama iki saatte tüm adayı gezebilirsiniz.

Burano dantelleriyle meşhur. Önceleri balıkçılık ve dantel işçiliğiyle geçimini sağlayan adanın şimdilerde ise en büyük kazanç kaynağı turizm. Her köşe başında dantel ürünler satan dükkanlarsa eskilerden yadigar. Dantelden yapılmış pek çok seçenek var burada; şemsiyeler, çantalar, örtüler... İnce el işçiliği olması nedeniyle fiyatlarının yüksek olması beni şaşırtmıyor. Doğrusu bu el işleri bu değeri hak ediyor. Ve tabii midelerin de bayram etmesi şart. Essi, Burano’nun meşhur kurabiyelerine verilen isim. Essi’yi Burano’lu kadınlar balıkçılık yapan ve uzun süre denizde yaşayan eşleri için hazırlarlarmış. Kurabiyenin yapımında kullandıkları bir malzeme aylarca kurabiyenin taze kalmasını sağlıyor. İlk tattığınızda biraz sertmiş gibi gelebilir ama gerçekten leziz. Sakin, huzurlu ve masal tadında bir balayı için ideal bir rota olduğunu söylemekte fayda var.

Laguna Blu: Burano’da bulunan tek otel olan Laguna Blu restore edilmiş asırlık bir bina. Fiyatı da uygun. Trattoria da Primo e Paolo: Deniz mahsulleri için doğru adres. Ai Pescatori: Mürekkep balığı ve deniz mahsulleri için tercih edilebilecek bir diğer leziz mekan. Pizzeria La Perla: İtalyan pizzası yemeden dönmek tabii ki olmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.