FÜTÜRİSTİK LÜKS

Elele - - ESKİZ -

EKRIA, LÜKS KAVRAMINI DİNAMİK, TASARIM ODAKLI VE EVRENSEL OLARAK TANIMLAYAN BİR MARKA.

Tam da bu yüzden, tasarımcısı Esra Karadeniz minimalist, fütüristik ve sofistike aksesuarlar yaratmaya devam ediyor. Bu işe olan ilgisini ilk kez New York’ta yer alan Pratt Institute’da endüstriyel tasarım üzerine eğitim alırken keşfeden tasarımcı serüvenini anlatmaya şöyle başlıyor: “Takı tasarımı dersinde yaptığım çalışmaları okul bittiğinde ve Türkiye’ye döndüğümde devam ettirdim. Okul dönemi ve sonrasında üzerinde çalıştığım üretim olması. Markanın bu dinamik özelliği sayesinde kişiler yaş, cinsiyet ve stil fark etmeksizin özgürce kendilerine en uygun seçimi yapma şansına sahipler.

Bu noktada, Timeless Koleksiyonu’nun Ekria’nın çizgisini bütünüyle yansıttığını hatta markanın DNA’sını oluşturduğunu da belirtmek gerek. Keza tasarımcının mücevher kutusundaki en sevdiği parçayı sorduğumuzda da şu cevabı alıyoruz;

“En çok kullandığım parçalar Timeless yüzüklerim. Gündüz ve gece değişik kombinasyonlarda, bazen sarı bazen ise beyaz altın olanlarını tercih ediyorum.”

Sadece bir sezona özel Maison Martin Margiela için kapsül koleksiyon hazırlama hayali kuran Esra Karadeniz başarılarıyla birçok farklı ülkede adını duyurdu bile. Yurt dışında Japonya’dan İngiltere’ye birçok farklı noktada satılan markaya ait tasarımlara ekria.com’dan ve Nişantaşı’ndaki showroom’dan ulaşabilirsiniz. Ekria’ya dair geri kalan hikayeyi ise şimdi kendisinden dinliyoruz.

MARKANIN TEMELİNDE

Çizim aşamasından ürünü elimize aldığımız ana kadar her safhada, gerçek anlamda minimalist ve fütüristik bir yol izliyoruz. Ürünlerin hepsi desen olarak çiziliyor ve lazer ile gümüş ve altın levhadan kesiliyor. Alışılmış takı ve mücevher üretiminin aksine kalıp ve döküm kullanılmıyor. Tasarımları isteğe göre altın kaplama gümüş, 14 ayar altın ve 18 ayar altın olarak sunuyoruz. Ayrıca renk olarak beyaz, sarı ve pembe altın, cila olarak ise parlak, mat ve elmas zımpara seçenekleri bulunuyor.

İLHAM KAYNAKLARI

Dünyanın ve insanların tarihi çok ilgimi çekiyor. Farklı kültürlerin yaşam biçimleri, antropolojik ve ezoterik hikayeleri, inanışları ve gelenekleri hakkında araştırmak ve öğrenmek benim için hem bir hobi hem de işimin en önemli kısmı diyebilirim.

İLK TASARIM

Takı anlamında yaptığım ilk tasarım, okul için bir ödevdi ve sonradan benim için çok önem kazandı. Şu anki tasarım ve üretim şekli tamamen okulda ödev olarak yaptığım bu ürüne dayanıyor. Hala daha ofiste masamda duruyor.

Ece Üremez

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.