GÜÇLÜ KIZLAR, GÜÇLÜ YARINLAR

Elele - - HABER -

KIZ ÇOCUKLARINA KARŞI AYRIMCILIĞIN ÖNLENMESİ VE ONLARIN İNSAN HAKLARINDAN TAM VE ETKİLİ BİR ŞEKİLDE YARARLANMALARINI SAĞLAMAK

amacıyla 11 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Kız Çocukları Günü’nde gerçekleşecek olan Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve eğitimin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor ve Türkiye’de kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunları, eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı farkı ortaya koymayı hedefliyor. Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN Women’ın, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Grubu danışmanlığında bu yıl ikinci kez düzenlediği konferans, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ temasıyla gerçekleştiriliyor ve kız çocuklarının karşılaştıkları engellerin ortadan kaldırılması, güçlendirilmesi ve insan haklarından eksiksiz yararlanmalarını sağlamayı hedefliyor. Konferans, Kadın Hakları ve Temsili konusunda 40’ın üzerinde ülkede yaptığı çalışmalarla tanınan İngiliz gazeteci Lesley Abdela, CNN International’da kadın hakları üzerine yaptığı programlarla dikkati çeken Becky Anderson, kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliği konularında hem bireysel hem de UN Youth Champion olarak çalışmalar yürüten Kanadalı duyma engelli model Casar Jacobson, çocukların, ailelerin ve toplulukların güçlendirilmesine yönelik ulusal ve uluslararası alanda söz sahibi olan Harvard Graduate School of Education eski yardımcı dekanı Richard Rowe, uğradığı asit saldırısıyla kadına yönelik şiddetin küresel anlamda önemli bir sembolü olan Monica Singh, cinsel istismara maruz kalan Zimbabveli gençler için çalışan Girl Child Network’un kurucusu Zimbabveli cinsiyet aktivisti Betty Makoni ve cinsiyet eşitliği üzerine yazdığı ‘I’m a Girl’ şarkısıyla tanınan UN Women Youth Champion Tennille Amor gibi öne çıkacak konukları ağırlayacak. ‘Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda ‘2030’a Bakış: Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Kız Çocuklarının Güçlendirilmesi’ başlıklı bir ana panel de düzenlenecek. Gün içindeki panellerde ise ‘çocuk yaşta evlilikler’ ve ‘mülteci kız çocukları’ gibi çarpıcı konular ele alınacak. Ayrıca özel sektör temsilcilerine ayrılan panelde, konuyla ilgili dikkat çeken projelere imza atan firmaların başarı hikayeleri paylaşılacak.

Türkiye’de kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunlar hala aşılamıyor. Eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı farka dikkat çekmeyi amaçlayan Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, 11 Ekim’de İstanbul Hilton Oteli’nde ikinci kez düzenleniyor.

“HER ADIMDA BÜYÜK HEYECAN YAŞIYORUZ”

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner konferansla ilgili yaptığı açıklamada “Vakıf olarak kız çocuklarımızın eğitimi için attığımız her adımda büyük bir heyecan taşıyoruz. Baba Beni Okula Gönder seferberliği kapsamında 33 kız yurdunda ve hiç okulu olmayan 12 köyde yaptırdığımız okullarda eğitim alan, eğitimleri süresince burs desteği verdiğimiz kız çocuklarımızın başarısı, azmi ve hayallerini görmek bizi gelecek için daha da umutlandırıyor. Biliyoruz ki okuyan kızlar, aydınlık yarınlarımızın olmazsa olmazı, en önemli teminatı… Konferansımız sayesinde bu konuya daha fazla dikkat çekeceğimizi umuyorum. Bu yolda bizimle birlikte çalışan ve yanımızda olduğunu her fırsatta hissettiren tüm iş ortaklarımıza, destekçilerimize teşekkür ediyorum” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.