NE KADARIMIZ GERÇEK?

Elele - - EDİTÖR -

Sonbaharın son ayı geldi. Herkes şehre döndü. Etkinlikler başladı. Hayat hareketlendi… Mesela bir moda haftası geçti İstanbul’dan. Birçok tasarımcı kreasyonlarıyla şık bir imza attı 2017 İlkbahar-Yaz modasına. Gece gündüz çalıştılar. Alkışlanmayı kesinlikle hak ettiler. Organizasyonda her sene olduğu gibi tek itirazım ‘kendi gibi’ olamayanlara oldu… İzleyiciler arasında arkadaşlarıyla buluşmaya giderken asla giymeyecekleri ‘kostüm’lerle ön sıraya yerleşenler yine vardı. Keşke olmasaydı. Ama konuşulması gereken önümüzdeki sezon bizi bekleyenler. IFW notlarını Alexander Kokoskeriya bizim için tuttu; sayfa 36’da!

Bu ay Demet Akalın var kapağımızda… Biliyorum ki sosyal medya hesaplarımız kilitlenecek, hayranları onun fotoğraflarından afişler hazırlayacak, ‘ne kadar farklı ve güzel görünüyor’ kendi çevremizden en çok duyduğumuz cümle olacak. Dördüncü kapak çekimimize kadar hep söylemek istediğim ama kafamdaki soru işareti nedeniyle hep beklediğim cümle ise; evet o gerçek! Gördüğünüz kadın diğer birçok meslektaşının aksine, yaptığı hiçbir şeyi planlı, programlı yapmıyor. Yani kızdığında kızıyor, sevdiğinde seviyor, sonuna kadar eleştiriyor, yardım elini hep açık tutuyor, kimi zaman da yerden yere vuruyor. En önemlisi ne biliyor musunuz? Güvenirse tamamen teslim oluyor… İstediğimiz her şeyi yapan, giyen, kirpikleri dışında her şeyden biz istedik diye vazgeçen Akalın’a kocaman bir teşekkür. Garip ama ‘tanısanız severdiniz!’ derdim onu sorsanız, o da bu cümleyi kurdu kendi için; sayfa 42’de Filiz Şeref’in kaleminden yine fazla samimi bir Demet Akalın var.

‘Keşke herkes kendi olsa’ya geldi konu değil mi yine? Keşke bilerek, araştırarak ve önyargılarımızdan sıyrılarak sevebilseydik herkesi. Bunun daha somut, daha bilimsel, daha dokunaklı bir hikayesi de var bu ay sayfalarımızda. Sedef hastalığının bulaşıcı olmadığını biliyor musunuz? Peki sedef hastalarının alışveriş yaparken yaşadığı zorlukları, birine uzattıklarında boşta kalan elleri olduğunu? Tanınmış isimlerle birlikte gittik, onların kapılarını çaldık. Hem onlara hem hissettiklerine dokunmak için. Bunu okumanız gerek… Sayfa 52’de!

Olması gerekeni biliyoruz. Bu nedenle ükemizde herkes sadece belgesel izliyor, herkes boş zamanlarında kitap okuyor, Mozart dinlemekten televizyonu açamıyor, Kürk Mantolu Madonna’nın olmadığı bir kütüphane düşünemiyor, ‘Dizi mi? Hepsi saçmalık’ demeyi zorunlu sayıyor. ‘Bilmiyorum’ demeyi bilmiyoruz. ‘Hiç duymadım’ demekten korkuyoruz. Korkmayın. Öğrenmek için hep zaman var… Sevgiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.