KÜLTÜREL SENTEZ

Elele - - ESKİZ -

DOĞU VE BATI SENTEZİNİN MODERN BİR YORUMLA HARMANLANMIŞ HALİ OLAN FEE DAN MARKASI, TASARIMCISI FİDAN ALAKBARLI TARAFINDAN 2013 YILINDA KURULMUŞ.

Kendisi markanın ana temasını ve yolculuğunu şu kelimelerle anlatıyor; “Doğduğum ülkenin kültürü, renkleri, destanları Doğu’da olduğu için benim ilk ilham kaynağım da orası olmuştur. Zaten bu renk çeşitliliği sadece Doğu kültür mirasına özgü. Tasarımların Batı tarafı ise Fee Dan markasının sürekli kendini yenileyen ve globalizasyon sürecindeki dünyanın modern kısmını sembolize etmekte.” En büyük ilhamını sanattan, doğadan ve gezip gördüğü yerlerden alan Fidan Alakbarlı’nın tasarıma olan ilgisi çok küçük yaşlarda başlamış. Öyle ki, henüz beş yaşındayken büyükannesinin elbiselerinden kumaş parçaları kesip oyuncak bebeklerine elbiseler dikermiş. Eğitim hayatına önce endüstriyel tasarım alanında uzmanlaşmak üzere Bakü’de başlayan, daha sonra ise hem Mimar Sinan Üniversitesi hem de Yeditepe Üniversitesi’nde moda alanında eğitim alan genç tasarımcı son olarak yüksek lisans eğitimi için New York ve Chicago’ya gitmiş. Ülkemizde genç yeteneklere daha çok destek gösterilmesini savunan Alakbarlı, sıradaki projeleri için takipte kalınmasını öneriyor. Onun gözünde stil sahibi kadın, kendisi ile barışık olup kendine yakışanı giyebilen kadın. Tam da bu yüzden Fee Dan markası tarzını özgürce ifade etmekten çekinmeyen kadınlara hitap ediyor. Gardırobunda yer alan favori parçasına değinmeden de geçmiyor; oversize deri ceketi ve Balenciaga botları. Son olarak, Fidan Alakbarlı, dünyada hangi marka ile ortak bir iş birliği içinde bulunmak isterdi sorusuna şöyle cevap veriyor: “Marni; çünkü çizgilere ve print’lerine hayranım. Markayı kendime çok yakın hissediyorum.” Tasarımcısı tarafından doğal feminen güzelliğe adanan markanın ürünlerine fee-dan.com’dan ulaşabilirsiniz.

MARKANIN TEMELİNDE

Markanın belli başlı elementleri kültürlerin ve zamanların sentezi, fonksiyonellik ve doğal kumaşların üzerine uygulanan orijinal baskılar... Bu üç faktör, koleksiyonumun DNA’sını oluşturuyor.

Ece Üremez

$ 2000

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.