GÖZÜNDEN

Elele - - KÜLTÜR & SANAT -

NERUDA FEMİNİZME DEVAM Sassa Buregren

Pera Müzesi, Bosna-Hersek sanatının 20’nci yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in Bir Bosna Alegorisi adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Rönesans’tan Art Nouveau’ya Avrupa güzel sanatının ustalarından ilham alan Mersad Berber’in (1940-2012) sergisinde; Velazquez, Ingres, Klimt gibi sanatçıların yanı sıra Yugoslav ressamlar Bukovac ve Jurkic ile kurduğu diyaloğun izleri de görülüyor. 7 Mayıs’a kadar açık kalacak. Letonyalı akordeon sanatçısı Ksenija Sidorova, bu ay İş Sanat’a konuk oluyor. Konserde Sidorova’ya dünyada bugüne kadar yaşamını kesintisiz sürdürebilmiş senfoni orkestralarının en eskilerinden biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Orkestranın şefliğini, 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı ile onurlandırılan ve halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörlüğü görevini yürüten Rengim Gökmen üstleniyor.

Yıl 1948. Şili Devlet Başkanı Gabriel Gonzales Videla, ülkedeki komünist faaliyetleri yasaklayınca Şili Komünist Partisi’nin senatörü olan yazar ve şair Pablo Neruda, sert bir konuşmayla yasayı protesto ediyor ve hakkında yakalama emri çıkarılıyor. Bu, aynı zamanda bir cadı avının da başlangıcı. Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu’nun henüz bugünkü kadar popüler değilken çektiği Paramparça Aşklar ve Köpekler’de, sonraları da Ernesto Che Guevara’nın hayatından kesitler sunan Motosiklet Günlüğü’nde izleyip çok sevdiğimiz Gael Garcia Bernal ile Luis Gnecco filmin başrollerini paylaşıyor. 10 Mart’ta vizyona girecek.

X-Men’deki Volverine karakteriyle çok sevdiğimiz Hugh Jackman’ı son kez Logan olarak izleyeceğiz. Logan, artık yaşlanmış, süper yetenekleri körelmiş olarak çıkıyor karşımıza. Tam da tüm dünyadan saklanmaya çalışırken küçük bir kız onu buluyor ve peşindeki karanlık güçlerden korumasını istiyor. James Mangold’un yönettiği filmde Hugh Jackman’a Patrick Stewart ve Richard E. Grant eşlik ediyor. 3 Mart’ta vizyonda.

Küçük Feministin Kitabı ile tanıdığımız İsveçli yazar, serinin ikinci kitabında cinsiyetler arası eşitlik ve kadının toplumsal hayattaki rolünü çocukların anlayacağı bir dille konu ediyor. Cinsiyet kimliği meselesinde kavram karmaşası yaşayan her yaştan okurun dostu olabilecek türden bir kitap.

Beş yazarın beraber kaleme aldığı Yüksek Doz Gelecek, alışılmışın dışında bir bilimkurgu romanı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.