YAŞAYAN MÜZE

Elele - - RÖPORTAJ -

hayatım boyunca nasıl yaşamışım diye soruyorum kendime her seferinde. Kapadokya’nın metropol insanlarına sunduğu birçok şey var elbette ama belki de en kıymetlisi huzur.

Museum Hotel fikri nasıl doğdu?

1998 yılında, şu an Museum Hotel’in bulunduğu alanda temizlik ve restorasyon çalışmalarına başladığımızda daha iyi gördük ki ayrıntı ve hikayeleri ile insanı büyüleyen bir tarihi alanda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Projenin Kapadokya’nın ilk lüks oteli olmasını planlıyorduk ve çok özel bir konsept ile insanların karşısına çıkmalıydık. Aynı zamanda babam Ömer Tosun’un kendi şahsi antika koleksiyonunu sergileyebilmek, herkesle bu kültürel zenginliği paylaşabilmek adına bir müze çalışması içerisinde olduk. Bir gün ansızın, ‘Neden bu iki projeyi birlikte hayata geçirmiyoruz ki?’ diye sorduk birbirimize ve ‘yaşayan müze’ fikri ortaya çıktı. Bu yüzdendir ki teraslardan resepsiyona, odalardan restorana Museum Hotel’in tamamı Nevşehir müzesine kayıtlı birbirinden kıymetli tarihi eserler ile dekore edilmiş durumda... Sadece eserlerin sergilenmesi ile değil aynı zamanda Kapadokya’nın unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini, geleneklerini ve hatta mimarisini bu özel lokasyonda Museum Hotel olarak yaşatıyoruz.

Babanız Ömer Tosun’un koleksiyonerliğe olan ilgisi ilk ne zaman, nasıl başladı?

Babam tarihe, kültüre ve eskiye her zaman çok fazla ilgi duymuştur. Kendisi aynı zamanda dünyaca bilinen bir antika halı koleksiyoncusu. Bu tarih ve antika sevgisini bizlere de aşıladı. İyi ki de aşılamış. Özellikle Museum

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.