ERKEN KAYIT MARATONU

Okullarda erken kayıt dönemi başladı bile. İlk kez okul seçecek anne-babalar için bu kaygılı süreci başarıyla sonuçlandırmaya yardımcı olacak uzman önerilerimez var.

Elele - - OKUL -

ÇOCUĞUNUZ IÇIN OKUL VEYA ÖĞRETMEN SEÇMEK BAZEN IÇINDEN ÇIKILMAZ BIR SÜRECE

DÖNÜŞEBILIYOR. Psikolojik Danışman Yılmaz Erdal, okulun fiziki yapısı, öğretmenlerin niteliği, idarecilerin tutumu, temizlik, maliyet, okulun eve olan mesafesi, servis ağı, yabancı dil eğitimi, okuldaki yemeğin niteliği gibi özelliklerin okul seçimi açısından çok önemli olduğunu, ailelerin ihtiyaç, beklenti ve imkanlarını göz önünde bulundurarak seçenekleri değerlendirmesi gerektiğini söylüyor.

ANNE-BABALARIN OKULLARA SORMASI GEREKEN 10 SORU

1. Sınıf ortamında duygusal zorluk yaşayan bir çocukla karşılaştığınızda çocuğun yaşanan zorluğu aşabilmesi için neler yapıyorsunuz? 2. Çocuğumun eğitim yılı sonunda kazanmasını beklediğiniz

beceriler neler? 3. Öğrenme ortamını bireyselleştirmek için neler

yapıyorsunuz? 4. Yaratıcı düşünme becerisini geliştirmeye yönelik

uygulamalarınız neler? 5. Eleştirel düşünme becerisini geliştirmek için kullandığınız

yöntem ve teknikler neler? 6. Yaptığınız değerlendirmeler öğrenme sürecini nasıl

etkiliyor? 7. Evde okulu desteklemek için neler yapmamı

bekliyorsunuz? 8. Çocukların gelişimini ölçmek için hangi ölçme

yöntemlerinden yararlanıyorsunuz? 9. Uygulayacağınız eğitim programını nasıl

yapılandırıyorsunuz? 10. Eğitimde teknolojiden nasıl yararlanıyorsunuz?

3 ADIMDA OKUL SEÇİMİ Yıllardır eğitim alanında çalışan Öğrenci Koçu Elgiz Henden, üç adımda okul seçimini anlatıyor:

1. Pratik düşünün. Ailenizin veya arkadaşlarınızın önerdiği okullar var mı? Okul bölgesinde mi yaşıyorsunuz? Çocuğunuz okula nasıl ulaşacak? Okul için ayırdığınız bütçeniz ne kadar? Standart bütçe dışında nasıl bir bütçeye ihtiyaç olacak? Çocuğunuzun arkadaşları hangi okullara gidiyor? 2. Eğitim önceliklerinizi listeleyin. Bir okuldan ne bekliyorsunuz? Bunu belirlerken çocuğunuzun ihtiyaçlarını, koşullarınızı ve tercihlerinizi öncelikli olarak dikkate alın. ‘Zorunluluklarınız neler ve üzerinde uzlaşmaya varabileceğiniz konular neler?’ liste oluşturun. 3. Okul içinde esen rüzgarı hissedin. Okul size en çok neyi yansıtıyor? Kişisel ve kültürel açıdan iyi hissediyor musunuz?

Bu üç adımı yaptıysanız seçeneklerinizi üçe indirip aşağıdakileri yapın:

1. Çocukları o okulda bulunan diğer ailelerle konuşun. 2. Okulun web sitesini inceleyin. 3. Okul ziyareti için randevu alın, müdürle ve çocuğunuzun

potansiyel öğretmenleri ile görüşün. 4. Günün farklı zamanlarında okulu ziyaret edin. Bazı ders saatlerini görüp göremeyeceğinizi sorun ve mola veya öğle saatinde de ziyaret edin. 5. Çocukların oyun oynarken nasıl etkileşime girdiklerine ve öğretmenlerin çocuklarla nasıl etkileşim içerisinde olduklarına bakın. 6. Açık tanıtım günlerine veya bilgilendirme akşamlarına gidin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.