BISEKSÜELSE?

‘EşINI BIR ERKEKLE yAKALADı’ CüMLESINI DUyARız AMA SEVGILIMIzIN BISEKSüEL OLABILECEğI HIç AKLıMızA GELMEz. HATTA EN yAKıNıMızDAKI Kız ARKADAşıMız BILE BU SıRRıNı BIzDEN SAKLıyOR OLABILIR... UzMANLAR, BISEKSüELLERIN TOPLUM IçINDE GIzLICE VARLığıNı SüRDüREN

Elele - - SEKS -

ARAŞTIRMALARA GÖRE KADINLAR ARASINDA BISEKSÜELLIK YÜZDE 15-25 CIVARINDA,

erkekler arasındaki oran ise yüzde 33 ile 46 arasında değişiyor. Yani 2-3 erkek arkadaşınız olduysa birinin biseksüel olması kuvvetle muhtemel. Ancak görünen o ki, biseksüeller toplum içindeki en sessiz gruplardan biri. Bunun böyle olmasının sebepleri var elbette. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı&Cinsel Terapi Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan biseksüelliğin tıpkı heteroseksüellik gibi doğal bir cinsel yönelim olduğunun altını çiziyor. Yani evet bu, hayatın kabul etmemiz ve yüzleşmemiz gereken gerçeklerinden biri.

Peki bir erkeğin biseksüel olup olmadığını anlamak çok mu zor? Op. Dr. Erdoğan; “Eşcinseller de biseksüeller de filmlerde, komedi unsuru olarak resmedildikleri gibi değiller. Evet ilk bakışta anlaşılanlar da var elbette ama bu genel özellikleri değil. Hele biseksüellerin bu anlamda verdikleri bir ipucu ya da belirgin bir işaret neredeyse hiç yok” diyor. Yani sevgiliniz ya da eşiniz size itiraf etmedikçe bunu anlayabilmeniz çok da mümkün değil.

Peki kız arkadaşlarınızdan birinin biseksüel olup olmadığını anlayabilir misiniz? Op. Dr. Erdoğan’a göre bir kadının da biseksüel olduğu neredeyse hiç anlaşılmaz, yani o anlaşılmasını isteyene, yaklaşımını açana, niyetini belli edene dek. “Sizinle hemcinsiniz gibi değil de daha yakından ilgileniyor, dokunmak istiyorsa, bakışlarında duygusal bir ton seziyorsanız şüphelerinizde yanılmıyor olabilirsiniz ama zaten açığa çıkarmaya karar verdiği için kendini dizginlemiyordur.”

Psk. Dr. Ercan Süt, efemine davranan ama evli olan erkeklerin biseksüel ya da gay olduğunu ya da erkeksi davranan kadınların biseksüel olduğunu düşünmemizin de gerçeği yansıtmadığını söylüyor. “Her iki cins için de karşı cinse ilişkin davranış normları göstermek öğrenme süreçleriyle, rol model alınan kişilerle ilgilidir ve bireylerin cinsel yönelimlerine ilişkin gerçeğe dayalı çıkarımlar üretmeye uygun değildir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.