VAJINA HAKKINDA BILINMEYENLER

Elele - - SEKS -

• Vajina sahip olduğu ıslaklık ve hücre dökülmesiyle kendisini sürekli yeniliyor. Vajina içinin su, şampuan veya sabunla yıkanması asid pH’ını bozarak vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Ayrıca vajina, içinde yaşayan ‘laktobasil (süt basilleri)’ adını verdiğimiz yararlı bakterilerin azalmasına, fırsatçı mikropların çoğalmasına neden oluyor. Bu nedenle vajina içi yıkanmamalı. Dış genital alan ise yalnızca su veya genital temizleme jelleriyle yıkanabilir.

• Vajina içinde salgı bezi yoktur. Vajinanın ıslaklığını rahim ağzı kanalındaki ve ‘vestibül’ adı verilen vajinal kanal girişindeki bezler sağlıyor.

• Kokusuz, iç çamaşırında iz bırakmayan, şeffaf vajinal akıntılar ‘fizyolojik akıntı’ olarak adlandırılıyor ve dönemsel artış gösterebiliyor. Peynir kesiği veya süt kıvamında, kokulu, köpüklü, sarı, yeşilimtırak renkteki vajinal akıntılar ise patolojik kabul ediliyor ve mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

• Vajinal kuruluk cinsel ilişki sırasında acıya, tam tersi aşırı ıslanma da his kayıplarına yol açabiliyor. Her iki durumun da tedavisi mümkün.

• Bazı kadınlar cinsel ilişkide aşırı ıslanma ve orgazmla birlikte erkeklerdekine benzer şekilde ejekülasyon (boşalma) yaşayabiliyor. ‘Kadın boşalması’ adı verilen bu durum her kadında gerçekleşmiyor. Mutlaka olması da şart değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.