GÜCÜ ADINA MÜZİĞİN

Elele - - EKRAN - MÜZİK DEDİĞİN BİZDEN SORULUR

SANATIN HER DALIYLA SIKI BAĞLAR KURABİLEN HATTA BU BAĞLARI NE KADAR GÜÇLÜ

kurarsa etki alanını da o denli büyüten sinema ve dizi dünyası için müziğin apayrı bir yeri var. İşe ucundan bucağından bulaşmış biri için müziğini duyduğu anda bir James Bond, Görevimiz Tehlike ya da Yıldız Savaşları filmi izlediğini anlayamaması ya da meraklısı için Itzhak Perlman’ın kemanını duyunca Schindler’in Listesi filmini anımsamaması pek olası değil. Sadece müziğiyle tüylerimizi ürperten filmler var örneğin. Rosemary’nin Bebeği’nde Kryztof Komeda’nın notaları o kadar iyidir ki insan kendini diken üzerinde hissetse bile yine de dinlemekten kendini alamaz.

Francis Ford Coppola, Mario Puzo’nun The Godfather romanını beyazperdeye uyarlamaya karar verdiğinde başvurduğu tek kişi, Fellini’nin de sürekli beraber çalıştığı büyük İtalyan besteci Nino Rota’ydı. Bugün 88 yaşındaki büyük besteci Ennio Morricone ise 500’ün üzerinde film ve dizinin müziğine imza attı, hatta Quentin Tarantino’nun son filmi The Hateful Eight’in o muhteşem müziğiyle En İyi Film Müziği Oscar’ını aldı. John Williams, Ennio Morricone, Hans Zimmer, Bernard Hermann ve Nino Rota’nın adının geçmediği bir başyapıt bulmak çok zor. Tabii Selvi Boylum Al Yazmalım’ı o güzel müziğiyle unutulmazlar arasına katan Cahit Berkay’ın, Yılanı Öldürseler’deki Gözlerin parçası ile Zülfü Livaneli’nin ve Eşkıya’nın müziği ile Erkan Oğur’un önünde de saygıyla eğiliyoruz.

Öyle ana temalar ya da jenerik müzikleri var ki başarılarıyla ait oldukları filmlerin ya da dizilerin önüne geçiyor. Sevmekte haklısınız tabii, onlar ve bestecileri başrol oyuncularından rol çalacak kadar iyiler.

Dizi dünyasına bakacak olursak son dönemde artık neredeyse hangi

Gülru İncu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.