- SUDİ ETUZ -

meramımı ifade ediş biçimidir. Bazen bir isyan ya da başkaldırı olarak değerlendirilebilir bazen de farklılaşma arzusunu tatmin eden bir davranış olarak nitelendirilebilir. Moda kuralları sadece kılık kıyafet alanında değil; iç ve dış mimari, müzik, edebi

Elele - - MODA - Şansım Adalı Koleksiyonuna, Topağacı’nda bulunan kendi showroom’undan, Nişantaşı Gizia Gate ve Beymen Zorlu mağazalarından ulaşabilirsiniz. Hazır giyim koleksiyonundaki fiyat aralığı 800 lira-3300 lira arasında değişiyor.

Güçlü, hareketli, eğlenceli ve kendi ayakları üzerinde durabilen Sudi Etuz kadınını yaratan; markanın sahibi Şansım Adalı 2009 yılında kurduğu markası ve okul arkadaşlarının da tasarımlarına yer verdiği Kumpanya62 mağazasıyla çalışmalarına start vermiş. 7-8 yaşlarında kendi düğmelerini ve ek parçalarını diktiği anneannesinin dikiş makinesiyle başlayan serüveni, Laselle International Academy’de aldığı moda eğitimi ile devam etmiş. Markasının ismi de kendisinin ve anneannesinin soyadından geliyor. “Sudi benim, Etuz ise anneannemin kızlık soyadı.”

zamansız tasarımlar

Şansım Adalı yarattığı Sudi Etuz kadınlarıyla mütevazı kalıpların dışına çıkarak; taze, modern ve dinamik koleksiyonuyla bizi karşılıyor. Gardırobun zamansız ve en taze parçası olmaya aday bu tasarımları gündüzden geceye rahatlıkla taşımak mümkün. Denim kumaşlarla, poplin ve hologram organze; crop toplar, trench coatlar, yüksek bel konik pantolonlar, kalem etekler, tek omuz detaylar, derin yırtmaçlar, abartılı kabarık kollar, korse kemerler ve tabii ki volanlar, 2017 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu oluşturuyor. İlham kaynağıysa kızları... “Kızlarım sayesinde yeni nesil oyuncaklara çok hakimim. Bu günlerde çocukların Youtube’dan durmadan yapımını izlediği ‘slime’ adında jöle gibi, ele yapışmayan, hologram, tıpkı kıyafetlerdeki volanlar gibi büyük hareketlerle oynayabileceğiniz, değişik özellikleri olan bir malzeme var. Hatta bu jölemsi malzemenin içinde gizli deniz kabuğu gibi oyuncaklar oluyor. Okyanusla çok ilgiliyim. Deniz kabuğunun içine baktığınız zaman yine sedef bir hologram görürsünüz, kabuğun dış kısmı ise benim kemerlerde kullandığım gibi kendinden çizgili ve plisoley görünür. Hologramın yansıttığı geçişkenliği içinden geçtiğimiz dönemde insanların ruh hallerini de yansıtan bir metafor olarak kullandığımı söyleyebilirim” diyen Şansım Adalı bu kadar şiddet dolu bir ortamda, travmatize olmuş insanların ruh hallerindeki anlık geçisleri; mutluyken bir anda depresifleşme, yer yer ofansif yer yer melankolik olmak gibi durumları ifade etmenin bir aracı olarak kurguluyor koleksiyonunu da. Neticede bütün bu düşüncelerin toplamından süzülen ve koleksiyonun zeminini oluşturan temanın pozitif, insanlara mutluluk aşılayan, neşeli düşünceler olduğunu söylüyor. Ayrıca önümüzdeki moda haftasında ilk haute couture defilesini gerçekleştirmeyi amaçlayan Adalı’nın güncel olarak ilgisini en çok çeken konu Virtual Reality. 2017-2018 Sonbahar/ Kış Koleksiyonunu VR gözlüklerle sanal defile olarak sunan Sudi Etuz’un VR, bundan sonraki şovlarının da bir parçası olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.