JANE AUSTEN KADINLARI

İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Jane Austen ile 19’uncu yüzyıla uzanan bir hayal kurduk. Gözlerimizi açtığımızda, onun kitaplarındaki kadın karakterler üç ünlü oyuncuya ve roman gibi bir çekime ilham kaynağı olmuştu.

Elele - - ELELE ÖZEL - RÖPORTAJ VE PRODÜKSIYON: ECE ÜREMEZ FOTOĞRAF: ERMAN İŞTAHLI

Hep mutlu sonla biten Jane Austen

romanlarının sayfaları arasına karışmaya hazır mısınız? Aşık olduğu tek adam olan Tom Lefroy ile evlenemeyince hayatı boyunca başka biriyle evlenmeyi de reddeden, kendi döneminin tüm baskılarına baş kaldıran bir kadının, İngiliz edebiyatının en güçlü, en önemli ve belki de en romantik yazarlarından biri olacağı kimin aklına gelirdi ki? 42 yıllık hayatında tüm yaşadıklarını satırlarına bazen de satır aralarına taşıyan yazar, bir gün arkadaşına yazdığı bir mektupta ‘aşk olmadan kesinlikle evlenmemesini’ tavsiye eder. Romanlarında tasvir ettiği kadınlar da tam bu yüzden hep kuvvetli, kendi kendine yeten, mizah yönü güçlü ama sonunda da aşka teslim olan kadınlardır. Bu karakterlerin verdiği ilhamla Aslı Tandoğan, Didem İnselel ve Rojda Demirer ile gözlerimizi kapatıp o döneme ışınlandık. Onların gözünden aşkı, ilişkileri, evliliği ve erkekleri konuştuk. Bir yandan da romanlarını yazdığı dönemde adını saklı tutarak kitaplarını ‘A Lady’ takma adıyla yayınlayan bu gizemli kadına dair daha fazlasını keşfettik.

STYLING: ZEYNEP ŞİMŞEK SAÇ: SEDAT TEMUR MAKYAJ: ÇİĞDEM YARTAŞI STYLING ASİSTANLARI: MURAD VALİYEV, ECE YÜCESOY FOTOĞRAF ASİSTANI: SALİH DEVRİM KIYAFETLER İÇİN DOUZE, ELİF ŞİMAL, MARIPOSA, CLOSH, TUVANAM, ZEYNEP ERDOĞAN, DERYA COPURS, DİLEK HANİF, GREVI, GAMZE SARAÇOĞLU VE SONIA’YA TEŞEKKÜR EDERİZ. ROJDA DEMİRER

DİDEM İNSELEL ASLI TANDOĞAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.