ASLI TANDOĞAN

Elele - - ELELE ÖZEL -

Jane Austen, kendi hayatında yaşadığı kalp kırıklığına rağmen aşka esprili ve pozitif bakmayı başarmış ve aşka her zaman bir fırsat vermiş, sanırım tamamlayamadığı gerçek aşk hikayesini romanlarında mutlu sonla bitirmiş.

Jane Austen, arkadaşına yazdığı bir mektupta kendi kelimeleriyle ‘aşk olmadan kesinlikle evlenmemesini’ tavsiye eder. Ben de; insan hayatındaki koşullar ve mecburiyetleri çıkarıp romanlardaki gibi yani ‘romantik’ bir cevap vermek gerekirse her şeyi aşkla yapılmalı derdim.

Romanlardaki gibi bir aşk, tamamen kendini karşındaki insana teslim ettiğin hayatta ondan başka hiçbir şeyi görmediğin, koşullar ve zorluklar ne olursa olsun aşkın etkisinde olduğun bir duygu.

Birini uzun yıllar görmeden, dokunmadan sevmek elbette mümkün olabilir. Aşkın her insan için farklı bir tanımı olabilir aşkı her durumda hissedebilirsin.

İlişkide kadın ve erkek olarak ayıramam aşk duygusunu kim yoğun bir şekilde yaşarsa her türlü güçlüğün üstesinden gelebilir diye düşünüyorum.

Aşk romantik ve zaman zaman gerçek üstü bir duygu durumu olduğu için melankoli de ona duruma göre eşlik edebilir.

Dönemlere göre aşkı yaşama şeklimiz elbette değişiyordur. Her dönemde etkilendiğimiz şeyler farklılaşır ama içimizde yaşadığımız duygu durumu ve kalp çarpıntımız değişmez.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.