Gerçekler VE DiğERLERi

Elele - - EDİTÖR -

Yeni nesille aramızdaki en büyük fark ne? Onlar daha rahat, söylediklerini karşılarındakini kırmaktan korkmadan söyleyebiliyorlar, kesinlikle daha cesurlar, ‘önce ben’ diyorlar hep, dış etkilerden sıyrılarak hayatlarını kurgulayabiliyorlar... Bizden çok daha iyi oldukları şeyler de var: Özgüvenleri tam olduğu için çok daha başarılı olabiliyorlar. Aile büyüklerinin ‘doktor, mühendis, öğretmen ol’ baskılarına karşı; moda tasarımı okumayı, dans etmeyi, sahnede olmayı, daha minicikken icatlar yapmayı başarabiliyorlar. Aylarca anlamaya çalıştığımız telefon uygulamalarını telefonu ellerine alır almaz çözebiliyorlar. Tüm bunları arka arkaya sıraladığımdaysa ‘nasıl?’ sorusu hemen cevap buluyor; sosyal ya da maddesel tüm kimlikleri teknolojinin getirdikleriyle belirleniyor çünkü. Onlar dünyaya açılan kocaman dijital bir kapının önünde doğdular. Kapıdan geçtikten sonraysa her şey bir anda değişti. Son zamanlarda sosyal medya hesaplarında paylaşılan her fotoğrafın altında yazılanları okumaya biraz zaman ayırdım. İki karakter var; gördüğü ne olursa olsun övmeyi seven, karşısındaki yakın arkadaşıymış gibi yorumlar yapan, dostluğu orada yaşayanlar. İkincisi ise ürkütücü. Özendiği, sevdiği kişilere, hatta almak için can attığı bir çanta fotoğrafının altında bile korkunç bir şiddetle avaz avaz bağıranlar. İçimden çoğuna ‘durun yahu, ne oluyorsunuz! Size ne? Kime ne?’ demek gelse de hemen durduruyorum kendimi. Uçuşan sözcüklerin sadece beş dakikalık bir etkisi var bu ortamda. Kabul etmem gerekense artık; söz uçar yazı kalır sözünün tarihe karıştığı. Kalan hiçbir şey yok, her şey saniyelik. Tükettik. Bitti.

Bu ay sosyal medya canavarlarını mercek altına aldık. Filiz Şeref Kulu ‘biz çözemeyeceğiz’ bu işi dedi ve işi uzmanına danıştı. Psikolojik bir savaş içerisindeyiz. Galiba dönüp kendimize bakma zamanımız geldi. Sayfa: 132’de.

Bu devirde tüm bu değişimin etkisiyle insanın kendi gibi olabilmesi ne zor. Bir fotoğrafı paylaşmadan önce hafifçe incelten bir uygulama, az biraz filtre, iyi bir kadraj şart. Ve biz bu zamanlarda kendi olabilmeyi başaran herkese hayranlık duyuyoruz. Gülse Birsel bu nedenle kapağımızda. Tanıdığımız günden beri hep aynı o sanki. Hep aynı kocaman gülümse. Zekasına hayran olduğum insanlardan biri kendisi. Röportajı da çok keyifli. Ece Üremez’in sorularını yine tatlı tatlı cevapladı. Sayfa: 46’da.

Yazın son ayında tabii moda sayfalarımızda da uçuşa geçtik. Olmazsa olmaz tropik esintili desenler, hasır doğallığı ile güzelleşen aksesuarlar, bol bol beyaz, çokça fırfır mevsime veda niteliğinde... Deniz kokusunu içinize çekmeyi unutmayın. Ve hep kendiniz olmaya çalışın... Öylesi daha kolay. Sevgiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.