“özgün düşünebilmek için özgür olabilmek gerekir”

Elele - - ELELE ÖZEL - Meltem Özbek/Moda Tasarımcısı, 34

Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olan ve 27 yaşında sıfırdan moda eğitimi almaya karar vererek yola çıkan Meltem Özbek, bugün kendi adıyla kurduğu bir markaya sahip. Hikayesi Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında deri kategorisinde aldığı birincilik ile başladı. Londra’da Pure London Fair ve İstanbul Moda Haftası’nda sunduğu koleksiyonlar ile adını hafızalara kazıdı.

Yaptığınız işi klasik tanımların dışında kendi kelimelerinizle anlatacak olsanız neler söylersiniz?

Aşk, hayal gücü, maraton. Aşk; gözünüz kör oluyor her şeye rağmen. Hayal gücü; sınırsız hayal edebilme şansınız var hayal gücünüzü görsel hafızanızla birleştirip harikalar yaratabilirsiniz (Satış odaklı bile olsa!) Maraton; uzun soluklu tecrübelerle inişli çıkışlı ama güzel bir yolculuk.

Nasıl bir atmosfer daha üretken hissetmenize neden olur?

Beyaz rengin ve sadeliğin hakim olduğu bir ortam her zaman yaratımları yaptığım yerler. Bazen de bu ortamda çok yüksek ses ile müzik dinlemek hem motive ediyor hem de konsantrasyonumu arttırıyor. Görmek ve bakmak; ne olursa olsun bazen bir şehir bazen bir kadının stili bazen bir atmosfer yaratıcılığı ortaya çıkarıyor. Bakarken hissedebilip görebilmek gerekiyor ki yaratıcılığın derinliklerine inebilelim. Ama her zaman daha çok ülke gezmek ve yeni vizyonlar tanımak, her kültürdeki kadını tanıyabilmek yaratıcılık için müthiş bir kütüphane arşivi oluşturabiliyor.

Motivasyonunuzun tükendiği noktalarda enerji depolamak ve yeni ilhamlar aramak için neler yaparsınız?

Eğer şansım ve vaktim varsa kendi konfor alanımdan uzaklaşıp yeni ve kafamı boşaltabileceğim yerlere kaçarım. Ailemin yanına gitmek de huzur ve motivasyonumu artıran ikinci kapım diyebilirim. Yeni ilhamlar almak için genellikle çok araştırırım, çok fotoğraf çekerim. Ruh halimle bağlantılı olan bir mimari yapı bir sembol bir yaprak bile ilham olabiliyor.

Yaptığınız işin sizi en mutlu eden yanı nedir? Bir adım sonrasında neyi hayal ediyorsunuz?

Ben uluslararası ilişkiler bölümü mezunuyum ve bu mesleği yapmaya karar verdiğimde 27 yaşındaydım. Baştan moda eğitimi almaya başladım. Aldığım en büyük risk tekrar okumaya karar vermemdi. Ama iyi ki de sevdiğim bir mesleği seçip devam etmişim diyorum. Çünkü mesleğinizi sevdiğiniz zaman ne olursa olsun en sonunda huzurlu ve mutlu oluyorsunuz. Tabii ki de, yaptığım işte hayal ettiğimi yarattıktan ve ürün haline getirdikten sonra müşterilerimin mutlulukla giymesi beni en mutlu eden anım oluyor. Bir adım sonrası benim için yurt dışına açılıp daha fazla insana ulaşabilmek...

Sizin daha özgün düşünebilmek adına yönteminiz nedir?

Daha özgün düşünebilmek için daha özgür olabilmek gerekir. Anlayışlı olabilmek ve affedebilmek yargısız bir bakış açısı edinebilmek gerekiyor. Bunun için de ilk başta insanın kendine dönebilmesi ve kendisini tanıması lazım. Benim yöntemim; kendimi anlayabilmek, anlayışlı olabilmek, affedebilmek ve geliştirmek için elimden geleni yapmak. Bunun için de okuyorum, dinliyorum, soruyorum.

Yaratıcılığı körükleyen şeyler kadar baskılayan unsurlar da var. Neler yaratıcı yanınızı olumsuz etkileyebiliyor?

Dedikodunun çok olduğu, baskıcı ortamlardan her zaman kaçınırım. Yaratıcı olmam lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.