“HepİmİZ DaHa İYİ Bİr DünYa BİlGİsİne saHİBİZ”

ELLE (Turkey) - - İÇİNDEKİLER - — SUZAN YURDACAN FOTOĞRAFLAR: PINAR GEDİKÖZER

Metin Hara ismi size artık hiç yabancı gelmiyor. Kitabını çoktan okudunuz veya daha geçenlerde bir televizyon kanalında denk

geldiniz...“Aşkın İstilası,Yol” kitabının arkasındaki insan, dünyayı değiştirmek için yola çıkan Metin Hara aslında kim?

Bu satırları yazarken kitabı bitirmek üzereyim. Dergi elinize geçtiğinde çoktan bitirmiş olacağım. Metin Hara’nın tembihlediği gibi acele etmeden, sindire sindire okuyorum. “Ödevlerimi” yapıyorum. Sufi nefesi hayatımın bir parça oldu bile. Bildiğimi sandığım pek çok şeyi sıfırlamak zorunda kaldım. Kitabın bitmesini hem istiyor hem de istemiyorum. Metin Hara’yla yüz yüze geldiğimde aslında yüzlerce soru sormak istiyorum ancak eminim çoğunun cevabını o da bilmiyor. Bir önerim var, önce röportajı okuyun (henüz kitabı okumayanlar), kitabı merak edip etmediğinize kendiniz karar verin.

ELLE: Siz korkusuz bir insan mısınız? METİN HARA:

Korkusuz bir insan değilim, tabii ki benim de korkularım var. Tek fark, bende bunlar normal bir insana göre daha az seviyede. Korku sanal, tehlike gerçektir. Tehlikenin yarattığı korku da gerçektir. İnsanlar çoğu zaman ortada tehlike yokken korkmaya başlıyor. Uçak sallanmadı ve uçak düşmüyor ama sen uçağın düşmesinden korkuyorsun. Bu aslında zihinde yaratılan bir korku. Benim savunduğum şey, gerçek bir

tehlike varken, korkunun bunu takiben ortaya çıkmasıdır. Ortada bir tehlike yokken sürekli korkuyor olmak, aslında zihinsel bir yanılsama yaşadığınızı gösterir. ELLE: Bu kitabı niye yazdınız? M.H.: Bunun, benim neden bu mesleği yaptığıma kadar uzanan bir cevabı var. “Aşkın İstilası, Yol” 14 senedir yaşadıklarımın kitabı... Hatta çok geç bile kalınmış bir kitap. ELLE: O zaman niye beklediniz? M.H.: Kitabın içerisinde çok teknik ve matematik biliminin dışında ciddi bir gönül yolculuğu da var. Bunu anlatmak çok kolay ama yazıya döktüğünüzde durum değişiyor. Gelebilecek her hain soruyu içinde cevaplamaya çalışan, insanları evrensel bir dil içinde birleştiren bir kitap.

ÇOCUKLUK HAYALİ

ELLE: Size bunları yaptıran nedir? M.H.: Çocukluğumdan beri bunun hayalini kurmam, hiçbir şekilde pes etmemem, yoluma umutla devam etmem insanlara çok garip gelebiliyor. Çok ufak yaşımdan beri hissettiğim, aslında hepimizin hissettiği şey: “Bu dünya bambaşka olabilir”. Bu hayali yaşamaya, hakikate dönüştürmeye karar verdim; bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdım. Bambaşka bir dünya yaratılacak, bunun kaçarı yok. ELLE: Bu kitap, eğitimleriniz, insanların hayatlarını değiştirmek üzere kurduğunuz oluşum “İnsana Güven”, tüm bunlar geleceğimiz konusunda iyimser olduğunuzu mu anlatıyor? M.H.: Kesinlikle iyimserim. Kitap da bunu açık ve net söylüyor: Serüven cehennemden başlayıp cennete gidiyor. Aşkın İstilası bedenden başlayıp, ikinci kitapta zihin, üçüncü kitapta ruhla devam edecek. Hepimiz daha iyi bir dünya bilgisine sahibiz. “İnsanları sev” bilgisine sahibiz. Ama bunu yapmıyoruz, yapamıyoruz. Çünkü beta beyin dalgasında yaşıyoruz (Editörün notu: Kitabı okuduğunuzda Metin Hara’nın burada ne demek istediğini anlayacaksınız). Dünyayı cehenneme çeviren şey, insanoğlunun hırsları, kötülüğü, öfkesi. Kitapla beraber her insan dönüşecek. ELLE: Mutsuzluğumuz diğer canlılardan, doğadan kopmamızla da ilgili mi? M.H.: Aslında diğer canlılardan değil de insanın kendi doğasından kopmasıyla ilgili. Kitapta zaten insan bedeniyle ilgili çok tıbbi ama bir yandan çok ruhsal bir bakış açısı var. Kitap; yaşamınla, hastalığınla, yaşadığın sıkıntılarla ilgili bütün sorumluluğu senin sırtına yüklüyor. 32 yaşına geldim, ben de dönem dönem çok bekledim dışarıdan bir şey gelsin, bana yardım etsin veya kutsal bir el Somali’deki çocuklara yardım etsin ama öyle bir şey olmadı. Artık o masallara inanamayacak kadar büyüdüğüme inanıyorum. ELLE: İkinci ve üçüncü kitap ne zaman hazır olacak? M.H.: İkinci kitap birinciyi de sattırır ancak acele işi sevmem. İkinci kitaba çoktan başladım.

METİN HARA 12 yıl önce hocalarımdan biri “bir proje başlatıp insanlara yardım edeceğim; seni bunun için hazırlıyorum” dedi. “Çok korkuyorum” diye etiraf ettim. “Her korktuğunda birinin kalbine cesaret üfleyeceksin” dedi. Benim de korkularım var ama kendimi, yaşamı anladıkça azaldılar.

Kapaktaki ve kitap sırtındaki fotoğraf da aslında Metin Hara’nın deyimiyle “bir matematik”. Yolun “o” harfinin içinde de işaretler, yazılar var. Hepsi birer şifre. MetinHara,Aşkınİstilası,Yol, DestekYayınevi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.