BİRAZ YAVAŞLA...

ELLE (Turkey) - - EDITO - IŞIN GÖRMÜŞ

Dur durak bilmeyen, fazla hareketli bir insan olarak, mecburen yavaşlamak zorunda kaldım. Hem de yaz mevsimine giriş yaptığım, en keyifli anlar listesinin başına açık ara kurulabilecek olan tatilin ilk gününde. Olmayacak bir işe kalkıştım ve bir duvarın üzerinden atlayasım geldi. Sonuç? Kırık bir diz, bir değnek ve doktorumla kıran kırana geçen bir pazarlıktan sonra iptal edilen planlar, programlar ve küçük çaplı bir sinir krizi. Instagram takipçilerimden gelen hatırı sayılır, “Evren sana yavaşla diyor” minvalinde hiç de fena olmayan analizleri okurken durup düşündüm. İnanılmaz yoğun ve stresli bir kış mevsimi geçirmişim. Deli gibi çalışmışım. Herkese, her şeye yetişmişim. Bir yandan da hevesle yaz planları yapmışım. Ayvalık, Midilli, Yunan Adaları, Toskana, biletler, oteller derken, bu da bir koşturmaymış meğerse.

Baktım ki istediğim kadar plan yapayım, hepsi boşunaymış. Hayaller tatil, gerçekler koltukta dizi keyfi. “Al sana plan” dedi hayat bana. “Dizini kırayım da kes hızını.” Sözü şuraya vardıracağım. Kendime iki ders çıkardım. İlki, istediğiniz kadar yaşamınızı planlayın, hayat beklenmedik sürprizlerle size nanik yapıyor. O yüzden biraz da akışa göre hareket etmek, aşırı planlı olmaktan kaçınmak gerekiyor sanırım. İkincisiyse, her ne işle meşgul olursanız olun tembellik hakkınızı her zaman kullanın. İşiniz sizden önemli değil. En önemli şey, eninde sonunda sizsiniz. Dünyayı da siz kurtarmayacaksınız. O halde, hızınızı azaltın. Sakinleşin. Nefes alın. Şöyle bir durup, arada olup bitene dışarıdan bir göz olarak bakın.

Selin Miloşyan tam da bu konu üzerine enfes bir yazı kaleme aldı. Yavaşlamanın sırları nedir, nasıl yavaşlarsınız, bir göz atıverin.

Hazır ağustos ayına girmişiz, hazır hepiniz tatildesiniz ve yavaşlamışsınız diye ümit ederek, fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedeninize de özen göstermenizi izninizle rica edeceğim. Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik’ten bize bir yazı dizisi hazırlamasını rica ettik. Eylül ve ekim sayılarımızda da devamını bulacağınız yazı dizisinde, Ayurvedik vücut tipiniz, yemek yerken dikkat etmeniz gereken ana prensipler, basit detoks teknikleri gibi detaylı birçok bilgi bulacaksınız.

Hızımızı alamadık bir de glüten dosyası ekledik sayımıza. Farkında mısınız, bilmem ama biz ELLE kızları glüteni neredeyse hayatımızdan çıkardık. Ve hepimiz de sonuçlarından çok memnunuz. Neredeyse zehir olarak yorumlanan glütenle ilgili, farklı bakış açılarını bir araya getirdik. Okuyun, glütenle ilgili nasıl tavır alacağınıza kendiniz karar verin.

Günümüz moda dünyasına hem stilleri hem de resimleriyle ilham olmaya devam eden dört ikonik kadın ressamı da bu sayımıza konuk ettik. 90’lar modasına şöyle bir göz attık, Türkiye’nin en sevilen pop starlarından biri olan Hadise’yle püfür püfür deniz kenarında şahane bir kapak çekimi gerçekleştirdik.

Şimdi siz bu sayıyı keyifle okumaya başlayın, ben de koltukla mesaime devam edeyim.

Gelecek ay görüşmek üzere,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.