KUSURSUZ ELBİSENİN PEŞİNDE

ELLE (Turkey) - - ÍLK BAKIŞ -

roland Mouret’nin, vücudu sararken kadınları olduklarından da çekici gösteren sihirli elbiselerinin sırrını biliyor musunuz?

SON ROMANTİKLER

Modern çağın giyim kodlarını oluşturan Hubert de Givenchy, Yves Saint Laurent, Oscar de la Renta, Valentino Garavani, Christian Dior gibi efsanevi tasarımcılar yıllar boyunca çiçeklerle flörtleşti; hem özel hayatlarında hem de kariyerleri boyunca. Hubert de Givenchy’nin Normandiya’da bulunan bahçesinin zarafeti, Güney Fransa’da bulunan bahçesininse hayatın neşesini yansıttığı pek çok kez yazıldı. Christian Dior’un bir çiçekten esinlenerek New Look’u yaratması asla tesadüf değil. Bay Dior’un çiçek ve bahçe merakı kendisinden sonra da dümeni devralanları etkisinde bıraktı. John Galliano’nun 2010 sonbahar-kış defilesi için yarattığı çiçekleri kim unutabilir? Defileyi izleyen Jessica Alba’nın, şovdan sonra “Galliano’nun çiçeklerinden biri olmak isterdim” dediğini hatırlar mısınız? Bir zamanlar Dior’un kreatif direktörlüğünü üstlenen Raf Simons’ın Dior 2012 couture defilesinde 1 milyon çiçekten duvarlar yaratıldı. Bu büyük hayalin gerçekleşmesini sağlayansa Simons’ın yakın arkadaşı, çiçek tasarımcısı Mark Colle oldu. “Tohumlar büyüyor, çiçek açıyor ve solup ölüyorlar. Onları sonsuza kadar yaşatamazsınız. Bana kalırsa moda da bir şekilde çiçeklerle aynı kaderi paylaşıyor. Geliyor ve geçiyor. Görüntüleriyle etkiliyorlar. İnsanlarda farklı duyguların oluşmasına neden oluyorlar. Tıpkı modanın kendisi gibi” demişti Colle, “Dazed&Confused”a verdiği bir röportajda.

Yıllar geçtikçe sureti değişen çiçeklerin arka planlarında bulunan canlı renkler ayaklandı ve kendi bağımsızlıklarını ve blok birlikteliklerini ilan etti (Bakınız: Calvin Klein, Balenciaga, Christopher Kane defileleri...) ve neşeli, enerjik hallerden gotik ve dramatik bir tavra evrildiler. Silüetlerse romantizmini hala koruyor. 1940’ları andıran elbiseler, Viktoryen gömlekler, volanlı kesimler... Onlara eşlik edenler de deri ve vinyl ceketler, stiletto’lar yerine Doc Martens’ler. Baştan ayağa giyilince ne ala. Sizin için imkansızsa minyatür çiçeklere şans verin, kat kat giyindiğinizde aradan göz kırpmalarına engel olmayın. Son olarak da tıpkı Baudelaire’in dediği gibi, “Beynimiz alev alev, uçuruma dalalım. Yeniyi bulmak için, bilinmezin dibine.” Yeni yabani çiçeklere bir şans tanıyın.

Çiçek desenli iki farklı parçayı birlikte giyinmek istiyorsanız, çiçeklerin uyumuna değil aradaki renklerin uyumuna dikkat edin.

Vanessa Hong

Çiçeklerin romantik etkisi kaba botlarla kırabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.