MODA VE EDEBİYAT, BİTMEYEN AŞK

ELLE (Turkey) - - ÍLK BAKIŞ -

Bu iki dünyanın ilişkileri tahmin ettiğinizden de zengin ve karmaşık!

daş olmak bambaşka bir bakış açısı kazandırıyor. Özgün ve doğal bir ada Zanzibar.

İ.K.: Zanzibar’ı diğer tüm egzotik adalardan ayıran temel özelliği baharat ticareti sayesinde birçok kültürün buluşma noktası olması. ELLE: İdeal bir günün programını yapar mısınız?

İ.K.: Zanzibar’ı, Afrika’da bir ada olarak düşünürsek çok yönlü ve burada yapılacak çok farklı aktivite var. O yüzden tek gün asla yetmez, onu şimdiden söyleyeyim. Mutlaka Blue Safari yapılmalı. Üç direkli yelkenlilerle Hint Okyanusu’na açılarak bir adaya varılıyor ve karaya çıkarak yer masalarında ıstakoz, yengeç ve karides yeniliyor. Öğleden sonra aniden su yükseldiği ve ada batacağı için bir an önce toparlanılıp gidiliyor. Bu deneyim kesinlikle yaşanmalı. Maymunların olduğu orman yürüyüşü, rüzgar sörfü, Stone Town’daki farklı kültürler ve sokak yemekleri de mutlaka tadılmalı. ELLE: Favori adresleriniz nereler? N.K.: Paje kıyısı tamamen doğayla iç içe. Oteller ağaçlardan yapılmış. Çok güzel restoranlar mevcut. “Coral Rock” favori adreslerimizden biri. Tepede, bütün okyanusu görüyor ve çok güzel yemekleri var. Stone Town’da kendinizi kaybedebilirsiniz. Maskeler, kapılar, baharatlar... Önemli ve özel baharatların tanıtıldığı baharat turuna katılın. Tahmin edilemeyecek kadar şaşırtıcı bir tecrübe. Blue Safari de bizim diğer favorilerimiz arasında.

PARADOKSAL BİR DENEYİM

ELLE: Burayı beş sıfatla tanımlayacak olsanız? İ.K.: Turkuaz, egzotik, paradoksal, bembeyaz kumlar, uluslararası ticaretle oluşmuş rengarenk bir kültür. ELLE: Ne almadan dönmemeli? N.K.: Masailerden takılar, bıçaklar, kıyafetler ve Stone Town’dan maskelerle Afrika heykelleri… ELLE: Ada hakkında aklımızda tutmamız gereken neler söylersiniz?

İ.K.: Negatif olarak, fakirlik çok fazla olduğu için eşyalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Hırsızlık var. Pozitif olaraksa üç aylık bir süre için gittiğimizden dolayı adada ve şehirde ayakkabısız, çıplak ayak dolaştık. Kite kültürünün verdiği rahatlık muhteşem, materyalist değerlerden uzaklaşarak güneşi, palmiye ağaçlarının gölgesini sonuna kadar hissetmek gerekiyor. Rahatlamış halde dönüyorsunuz. Yapılmaması gereken bir diğer önemli şey musluk suyuyla diş fırçalamak. Pet şişeleri öneriyoruz. Su çok pis, kolayca mikrop kapılabilir. ELLE: Genel olarak nelerden ilham alırsınız? Hayal gücünüzü coşturan nedir? N.K.: Kesinlikle gezmek tek ilham kaynağım. 18 yaşında ilk kez tek başıma gezmeye başladım. Gezerken tanıştığım her insan hayal gücümü ayrı etkiliyor.

İlk başta kulağa sıkıcı gelebilir ama yediğiniz baharatların hangi ağaçlardan elde edildiğini öğrenince çok şaşıracaksınız. Baharat turuna bir şans verin.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.