LEKELErE VEDA

Yaz geldi, geliyor derken neredeyse bitmek üzere. Tatili, sıcak günleri, güneş mevsimini keyifle geçirmek iyi bir şey ama güneş ışınlarının ciltte yarattığı tahribatı minimuma indirebilmenin de büyük beceri gerektirdiği bir gerçek. Çünkü güneş ışınlarının

ELLE (Turkey) - - ÍLK BAKIŞ - YAZI: ESRA ÖZÜBEK

Güneşin cildimizde bıraktığı tahribatı nasıl iyileştiririz?

Artık hepimiz biliyoruz: Güneşin yaymış olduğu UVA ve UVB ışınları cilt için zararlı. Bu ışınlar direkt temas ettiğinde ciltteki melanin maddesinin artmasına neden oluyorlar. Artan melaninse lekelenmelere zemin hazırlıyor. Bu lekeler de güneş lekeleri, benler, siyah nokta ya da çil olarak kendini gösteriyor. Güneş lekeleri, en çok güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmaktan, yanlış saatlerde güneşlenmekten ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan meydana geliyor. Güneş lekeleri söz konusu olduğunda tabii ki ilk suçlu güneş ışınları ancak bunları tetikleyen başka faktörler de var. Örneğin yaşlılık, genetik faktörler, hormonal dengesizlik, hamilelik, menopoz ve doğum kontrol hapı.

Peki, yaz sonrası cildin yenilenmesi veya oluşan lekelerin minimuma indirilmesi için neler yapılabilir? Hangi yöntemlerden destek alınabilir? Yoğun güneşli mevsime veda etmeye hazırlanırken bu konuyu işin uzmanlarına sorduk.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.