BENİM DÜNYAM

Modernizmi ve İtalyan stilini benimseyen, Batı Londra merkezli Isa Arfen markasının kurucusu Serafina Sama’nın farklı tarzları bir araya getiren stiline göz attık.

ELLE (Turkey) - - GÜNDEM STİL - YAZI: BILLIE BHATIA FOTOĞRAF: VICTORIA ADAMSON

sa Arfen markasının yaratıcısı Serafina Sama’nın Batı Londra’daki evi ilk bakışta pek cazip ve uyumlu görünmeyebilir. Ancak evin içindeki her renk ve parça (kadife orman yeşili yatak, kanarya sarısı kanepeler, İtalya’dan aldığı ikinci el eşyalar) bir araya gelince bir bütünlük ve evin genel havasınının çekiciliğini oluşturuyor.

Serafina Londra’ya mimarlık okumak için geldiğini söylediğinde bu bizi hiç şaşırtmıyor. “Ailem moda tasarımı okumama pek sıcak bakmıyor ve bunun çok anlamsız olduğunu düşünüyordu. Öncelikle doğru düzgün bir bölümden mezun olmamı istediler, böylece mimarlıkta karar kıldım.” Regency’deki evi, doğup büyüdüğü şehir Ravenna (İtalya) ve Londra’daki yerel mahallelerden aldığı parçalarla dolu.

Tesadüfe bakın ki Serafina’nın okuduğu Architectural Association, Central Saint Martins’in iki adım ötesinde. İki yıl boyunca dünyanın en meşhur moda okullarından birinin önünden geçtikten sonra eninde sonunda o kapıdan içeri adım atıp kaydını yaptırmaya karar vermiş. “Asla mimar ol-

mak istemeyeceğimi fark ettim. Aklım da kalbim de hep modadaydı” diyor Serafina.

Mezun olduktan hemen sonra büyük modaevlerindeki çalışmaları birbirini takip etmiş: Marc Jacobs, Marni, Lanvin ve son olarak iki yıl tasarımcı olarak çalıştığı Chloe. Anne olduktan sonra (Ari adında bir oğlu var) çalışma temposu mecburen yavaşlasa da yeni şeyler yaratma arzusu hiçbir zaman kaybolmamış.

Tasarladığı hafif bir retro esintisi olan yazlık elbiseler buna dair küçük bir örnek. Bu küçük koleksiyonu arkadaşları ve ailesi arasında epey popüler olunca, satışa da sunulmuş. Bir yıl sonra küçük süslü çantalardan oluşan koleksiyonunu Londra’daki bir otelin koridorunda rastladığı moda danışmanı, stilist, (ve o sırada) Opening Ceremony’nin satın almacısı Kate Foley’e gösterme şansı yakalamış. Böylece tasarımcı kariyerine de start vermiş. (Kate Foley o gün, hemen oracıkta tüm koleksiyonu satın almış!)

Serafina Sama artık Londra Moda Haftası takviminde de yer alıyor. Serafina’nın imza attığı omuzları açıkta bırakan düğümlü elbiselerinin hayran kitlesi gittikçe artıyor. “Birçok kişi Isa Arfen diye birisi var, beni de onun kardeşi ya da asistanı sanıyor. Bazen benimle temasa geçip ona ulaşabilecekleri e-posta adresi olup olmadığını soruyorlar. Ben de onlara öyle birinin olmadığını söylüyorum. Sadece ben varım!”

Serafina’nın evi de başlangıçta koleksiyonuna ilham veren o vintage havayı yansıtıyor. Bazı favori obje ve giysileri fazlasıyla nostaljik. “İki teyzem modayla çok ilgiliydi. Her zaman alışılmadık ve farklıydılar. Bana da bu vintage sevgisini küçük yaşta aşıladılar” diye anlatıyor. Evini gezdirmeye devam ederken bu tutkusunun büyüleyici bir şekilde yaşadığı alana da inkar edilmez bir şekilde yansıdığını imrenerek gözlemliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.