KÖTÜLÜK ÇİÇEKLERİ

Bir zamanların romantik ve kırılgan çiçekleri, dramatik bir hal alıyor. Şair Charles Baudelaire’in izinden bu kez moda tasarımcıları gidiyor.

ELLE (Turkey) - - GÜNDEM TREND - YAZI: SERLİ GAZER BOYACI

Çiçekli tasarımlar karakteriniz hakkında güçlü söylemlerde bulunur. “Beni giyen kız çok tatlı” diye fısıldarlar etraflarına. Bu durumun asi ve isyankar ruhuma hiç uygun olmadığını bildiğim için kendileriyle aramda ciddi bir mesafe vardı; ta ki birkaç ay öncesine kadar. Konfor alanımdan uzaklaştığımda, yani onları giyebileceğimi düşündüğümde, gardırobumda tek bir çiçekli parçanın olmadığını fark ettim. Sonra bir anda bütün yaz satın aldıklarımın yüzde 90’ının çiçekli olduğunu algıladım. Önce bir tane satın aldım, sonra bir tane daha ve bu noktadan sonra sürekli çiçek desenli bir parça alma arzuma karşı koyamadım. Dövme yaptırmak gibi... Deneysel takılma- yı, “asla giyinmem” dediklerime fırsat tanımayı seviyorum ama çiçekler hiçbir zaman söz konusu olamazdı. Benim için fazla kırılganlardı. Peki, ne değişti de benim gibi kadınsı görünmekten hiç hoşlanmayan birçok kadının gardırobuna sızdılar? Aslında çok şey diyebilirim. En baştaysa romantik tavırları değişti. Artık çiçekler “moody” ve gotik. Charles Baudelaire’in “Les Fleur du mal” (Kötülük Çiçekleri) kitabındaki gibi melankolik ve şeytani ... Baudelaire romantizmin coşkulu temalarından sıyrılarak sancı dolu çelişkileri ilk kez şiire entegre etmişti. Bugün aynı şey moda dünyası için geçerli sayılıyor ve Baudelaire’in izinden Alessandro Michele, Demna Gvasalia, Miuccia Prada, Dries van Noten gibi tasarımcılar gidiyor. “Addams Ailesi”ndeki Morticia Addams çiçekli giyinse nasıl olurdu? Bu trendi özetleyen tasvir bu. Kırılganlığı ve zarafeti temsil eden çiçekler, dekonstrükte olarak potansiyelini değiştiriyor.

Veronika Heilbrunner

Her stile ve ruh haline adapte olabilen vahşi çiçekler, moda dünyasının yeni joker parçası olabilir mi dersiniz? Keziban Barry

Linda Fargo

Binx Walton

Linda Fargo

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.